Třímetrový model lodi Enterprise ve Smithsonianském muzuu čeká obnova.

Třímetrový model lodi Enterprise ve Smithsonianském muzuu čeká obnova. | zdroj: dailymail.co.uk


V muzeu chystají opravu modelu lodi Enterprise ze Star Treku

TÉMATA: star trek

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 02. 2016 | 17:00

Smithsonianské muzeum ve Virginii hodlá opravit a znovu vystavit tři a půl metru dlouhý model hvězdné lodi Enterprise ze seriálu Star Trek. Zatím leží rozložená v depozitu.

Trekkies ze Spojených států už se těší, až specializovaní modeláři psokládají model lodi Enterprise ve Smithsonianském muzeu ve Virginii. Je to padesát let, co tento model letěl na své poslední cestě. Celkem se objevil v 79 epizodách hvězdného seriálu, v roce 1974 byl natočen jeho poslední díl. Pak byl model uložen do muzea. 

Loď se skládá z několika dílů, které k sobě byly přilepeny speciálním lepidlem. To ale postupem času ztratilo svou přilnavost, a model se rozpadal. Byl proto skladován rozebraný na několik částí.

"Každá část bude důkladně prozkoumána a zdokumentována včetně infračervených snímků," stojí v prohlášení muzea. V dubnu by se mělo začít s novým nátěrem celého trupu lodě. "Podařilo se nám odhalit původní šedý nátěr z první pilotní epizody Star Treku," říká Ariel O´Connorová, hlavní renovátorka lodi. Právě tento nátěr chtějí obnovit po celé lodi. Na osvětlení lodi budou použity nové LED diody. Ty nahradí už vyhořelé žárovky, které byly použity pro natáčení. 

Díky pečlivému a vysoce odbornému přístupu restaurátorského týmu muzea je velká šance, že se podaří zcela obnovit tento unikátní model, který je posvátným pro mnoho ortodoxních trekkies. Je to také artefakt ukazující umění filmových tvůrců, kteří model v šedesátých letech postavili. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 02. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu