válkaČeskoslovenskoobjevy

V Moskvě zemřel aligátor, který prý patřil Hitlerovi

Aligátor jménem Saturn byl ve 30. letech chycen ve volné přírodě a přemístěn do berlínské zoologické zahrady. Tam si ho všiml Adolf Hitler a udělal si z něj svého mazlíčka. Tak zní legenda, která ale nejspíš není pravdivá. Saturn nyní zemřel ve věku 84 let v Moskvě, kde tuto legendu stále přiživují.

Tomáš Chalupa 3. června 2020

Nejrůznější osobnosti se k případu aligátora Saturna už vyjádřily. Veterinář Dimitrij Vasilijev je přesvědčen, že Saturn byl skutečně součástí Hitlerovy soukromé zoo, stejně tak o tom mluví i spisovatel Boris Akunin. Hitler měl ke zvířatům kladný vztah, udržoval si soukromý zvěřinec, takže není důvod se domnívat, že by nevlastnil i aligátora.

Vše začalo 23. listopadu roku 1943, když na berlínské akvárium dopadly spojenecké bomby. Ulice Berlína prý byly plné těl mrtvých ryb a ještěrů. Z 16 000 zvířat přežilo jen 100, mezi nimi i aligátor Saturn. Po skončení války Saturn i další zvířata připadli vítězům, tedy Rudé armádě. Byl společně s obří krajtou převezen do Moskvy, kde se okamžitě stal hitem. Lidé mu začali říkat Hitler a legenda začala pozvolna růst. Začalo se mluvit o tom, že to bylo vůdcovo oblíbené zvíře, že Hitler byl statným plazem fascinován. Nic z toho se nedá ověřit, dokumenty týkající se Saturnova pobytu v Berlíně byly zničeny při požáru v kanceláři zoo v 50. letech.

Saturn toho prožil mnoho. Z Ameriky mu přivezli partnerku Shipku, ale bohužel potomci z tohoto spojení nevzešli. V 90. letech projížděly kolem akvária tanky chystající se na monumentální vojenskou přehlídku a vibrace cítil i Saturn, který z toho byl naprosto rozčilený. Podle chovatelů šlo o důsledek toho, že zažil i bitvu o Berlín a tehdejší tanky. Když mu vyměnili jeho terárium, držel hladovku, protože se mu nový příbytek nelíbil. Dalším nepříjemnou zkušeností, kterou zakusil, bylo, když po něm opilý návštěvník zoo házel kameny. Zkrátka Saturn byl populární a v zoologické zahradě něco znamenal. Jestli ho měl ale v oblibě Adolf Hitler, už asi nikdy nezjistíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu