válkaČeskoslovenskoobjevy

V Moskvě nastupují do vlaků toulaví psi a v Anglii zas jezdí vlaky duchů

V Moskvě nastupují do vlaků toulaví psi a v Anglii zas jezdí vlaky duchů
Zdroj: inosmi.ru

Vlaky a vláčky miluje každé malé dítě a také mnozí dospělí. V Moskvě je dokonce využívají třeba toulaví psi. Umějí si nastoupit na lokálních nádražích na předměstí a dostat se až do centra města, kde snadněji naleznou potravu. A večer se zase vydají zpět.

Yvonne Pokorná 6. února 2017

Mašinky najdeme pochopitelně i v pohádkách. Chcete-li se do jedné vydat a vyzkoušet si cestu Harryho Pottera do Bradavic vedoucí přes známý viadukt, vydejte se do západního Skotska na vrchol Loch Siel. Právě tam se totiž nachází trať, po které se proháněl bradavický express.

Angličané jsou vlaky doslova posedlí i ve skutečném životě. Nejenže na britských ostrovech naleznete nejdelší vlakovou stanici měřící 600 metrů, do které by se tedy dalo poskládat celkem šest fotbalových hřišť za sebou, ale napříč Anglií se prohánějí i tzv. vlaky duchů, o kterých málokdo ví, kdy pojedou nebo kam. Jejich účelem není přepravovat lidi, ale ušetřit náklady na administrativní zrušení tratí.

 Glenfinnan viadukt, Skotsko

Glenfinnan viadukt, Skotsko

V příbězích a románech se vlaky už staly nedílnou součástí zápasů kladných a záporných hrdinů, případně dějištěm romantických zápletek nebo naopak tragických událostí. V Japonsku bychom ale nedoporučovali některé knižní hrdiny následovat. Spáchá-li tady totiž někdo sebevraždu skokem pod vlak, musí jeho rodina uhradit veškerou způsobenou škodu a kompenzovat i újmy také vlastníkovi dotčeného vlaku.

Vlaky ovšem slouží hlavně praktickým účelům. V současné době se až 40 % celkového světového nákladu přepravuje po železnici, přičemž tento objem se každým rokem ještě zvětšuje.

V mauretánské poušti se mezi dunami pohybuje vlak dlouhý přes 2,5 kilometru s nákladem neuvěřitelných 22 tun železné rudy, protože právě ta je hlavním zdrojem bohatství země. V Kanadě projíždí 45 nákladních vagonů trasu o tisíci kilometrech mezi Zemí Prince Ruperta a městem Whittier na Aljašce, a to za jakéhokoli počasí.

Tím ovšem výčet zajímavých faktů ze světa železniční dopravy zdaleka nekončí. Kanál Discovery Channel v únoru přináší unikátní seriál Obrovské vlaky, který představí tento fenomén z dalšího úhlu a přinese divákům zajímavosti ze železničních cest a stanic po celém světě. Žádný vlakový příznivce by si tento dokumentární pořad neměl nechat ujít.

Další články

Zavří­t reklamu