V moři u Austrálie jsou podmořské proudy, které tečou desetitisíce kilometrů daleko.

V moři u Austrálie jsou podmořské proudy, které tečou desetitisíce kilometrů daleko. | zdroj: iflscience.com


V moři objevili vědci podvodní řeky, tečou od podzimu do zimy

TÉMATA: austrálie | moře | řeky

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 06. 2020 | 16:00

Podvodní řeky se nacházejí při pobřeží Austrálie v oblastech, kde se voda v zimních měsících ochlazuje. Vytváří se tak podvodní proudy chladné vody, tedy něco jako řeky pod hladinou.

Odborně se tomuto jevu říká kaskády šelfové vody a jde o vědecky dobře známý fenomén. Proud pohání rozdíl v hustotě vůči okolní vodě. Okolní voda je teplejší a má nižší hustotu, proud je naopak chladný a má hustotu vyšší. Je také velmi slaný.

Vědci s výzkumem těchto řek nebo proudů začali už v roce 2008, kdy na vodu v určitých oblastech spustili autonomní plovoucí zařízení, která zaznamenávala polohu. V roce 2019 pak vědci shromáždili data z těchto plovoucích zařízení a zjistili, že proudy slané vody přicházejí pravidelně vždy na podzim a v zimě. Tyto proudy se táhnou na vzdálenost 10 tisíc kilometrů. Zajímavé je, že tyto proudy nejsou narušeny ani nepřízní počasí, větrem nebo bouřemi. Voda se při nich sice částečně smíchá, ale proud jako takový si stále drží svůj směr a rychlost.

Podmořská plovoucí zařízení byla vybavena také senzory zkoumajícími složení vody. Zjistilo se díky nim, že vody v okolí Austrálie slouží díky těmto řekám jako jakýsi transportní pás, po kterém se dopravuje materiál a hmota z pobřeží do hlubin oceánu. To je důležité pro živočichy, kteří z nich čerpají potravu a energii. V podstatě je to taková spojnice mezi pevninou a hlubokým oceánem.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 06. 2020 | 16:00

Zavří­t reklamu