válkaČeskoslovenskoobjevy

V Mléčné dráze může být na 300 milionů obyvatelných planet

V Mléčné dráze může být na 300 milionů obyvatelných planet
Zdroj: NASA, Wikimedia Commons, volné dílo
+ 9 fotek+ 10 fotek

Kolik je v naší galaxii planet, kde by se mohl skrývat život? Složitá otázka, ale vědci na ni mají odpověď. Je jich asi 300 milionů, což je dost slušné číslo na to, aby na některé z nich život skutečně existoval.

Tomáš Chalupa 21. června 2021

Jaké parametry vědce zajímaly? Je to jednoduché – planeta musí mít pevné jádro, musí kroužit kolem hvězdy podobné Slunci a musí být v podobné vzdálenosti od Slunce jako naše Země, tedy přesněji – musí se nacházet v takzvané zóně životě. Pokud jsou všechny tři podmínky splněny, máme tady kandidáta na obyvatelnou planetu. Matematický model ukázal, že takových planet je v naší galaxii právě asi zmíněných 300 milionů. Není to samozřejmě přesné číslo, ale spíše odhad, od kterého se mohou odvíjet další úvahy a teorie.

Thumbnail # Obrovské galaxie se zvětšují tím, že „pojídají“ svoje menší sousedy
Mohlo by Vás zajímat:

Obrovské galaxie se zvětšují tím, že „pojídají“ svoje menší sousedy

„Data z teleskopu Kepler nám říkají, že ve vesmíru jsou miliony planet. My teď víme, že pořádný kus z nich je pevný a obyvatelný,“ říká astronom Steve Brynson z NASA. Současně krotí optimismus, protože kromě oněch zásadních tří parametrů musí zřejmě planeta splňovat celou řadu dalších, aby na ní život mohl vyrůst. Může to být například přítomnost měsíce podobného, jako má Země, nebo aby v dané soustavě byl také přítomen velký plynný obr (v našem případě Jupiter), který slouží jako štít před bombardováním meteory. Samostatnou kapitolou jsou pak parametry hvězdy, která nesmí být ani moc žhavá, ani chladná (ideálně musí mít něco mezi  4530 a  6025 stupni Celsia), příliš stará, nebo naopak mladá. Zkrátka důležitých parametrů je více, ale ve svém modelu vzali vědci do úvahy jen tři hlavní, kterými jsou si jistí.

Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu The Astronomical Journal. Data použitá pro výzkum z vesmírného teleskopu Kepler pocházela z let 2009 až 2013.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu