válkaČeskoslovenskoobjevy

V Mitholzu v roce 1947 explodoval muniční sklad, teď chtějí celou vesnici evakuovat

V Mitholzu v roce 1947 explodoval muniční  sklad, teď chtějí celou vesnici evakuovat
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1947 explodoval ve vesnici Mitholz v Bernských Alpách podzemní sklad munice. Událost známá v místním dialektu jako „Chnütsch“ se na dlouhou dobu stala největším nejaderným výbuchem na světě. A jak se nedávno ukázalo, nebezpečí exploze tam stále hrozí.

Tomáš Chalupa 18. května 2021

Série výbuchů poblíž Mitholzu začala těsně před půlnocí 19. prosince 1947 na přilehlém skladišti vojenských zbraní. Vybuchlo 7 000 tun munice a výbušnin. Výbuchy tehdy zabily devět lidí, bylo zdemolováno centrum vesnice a také železniční stanice. Vše bylo zasypáno spoustou zeminy a kamení, škody byly obrovské.

Vesnici se sice podařilo obnovit poměrně rychle, ale problém zůstal. Kdesi pod zemí bylo uloženo stále 3 500 tun leteckých bomb, min a ručních granátů, které byly pečlivě uzavřeny ve skladu a neexplodovaly. Experti sklad před dvěma roky prozkoumali a konstatovali, že je velmi nestabilní a hrozí riziko dalších explozí.

Vláda rozjela program na postupné přemístění veškeré munice mimo sklad, na což vyčlenila 900 milionů švýcarských franků. Celá operace je mimořádně náročná a má začít až za deset let. Ovšem vláda už nyní počítá s evakuací všech 170 obyvatel vesnice. Ti se musí na více než deset let vystěhovat, protože tak dlouho bude trvat, než se podaří výbušný materiál bezpečně odstranit. Vláda jim všem samozřejmě vyplatí štědré kompenzace.

Thumbnail # Čínská vesnice leží uprostřed mokřadů, ale není v ní jediný komár
Mohlo by Vás zajímat:

Čínská vesnice leží uprostřed mokřadů, ale není v ní jediný komár

Pochopitelně zdaleka ne všichni mají z toho radost a mnoho se jich odstěhovat odmítá. Vláda jim sice slibuje, že po skončení celé operace se budou moci vrátit zpět, ale místní se obávají, že jakmile budou jednou pryč, návrat už nebude možný. Vláda se sice podle svých slov snaží postupovat citlivě, ale současně nijak nezastírá, že prostě budou muset odejít všichni. Hledání původně slibovaného kompromisního řešení tak už zřejmě není na stole, Mitholz se do deseti let zcela vylidní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu