válkaČeskoslovenskoobjevy

V minulosti se vyvinulo několik druhů býložravých krokodýlů

V minulosti se vyvinulo několik druhů býložravých krokodýlů
Zdroj: sciencealert.com

Každé malé dítě ví, že krokodýl je velké a nebezpečné zvíře, které svými zuby a mohutnými čelistmi drtí potravu. Tou jsou nejčastěji velcí savci, kteří se přišli napít k vodě. Jenže vědci jsou přesvědčeni, že v minulosti existovalo několik druhů krokodýlů, kteří se živili vším možným včetně rostlin nebo byli čistě býložraví.

Tomáš Chalupa 26. července 2019

Podle vědců se krokodýli v pravěku živili mnohem pestřejší stravou než jen masem. Někteří byli převážně nebo dokonce výhradně býložraví. Vědci prozkoumali 146 fosilních zubů pravěkých krokodýlů ze 16 různých druhů těchto plazů.

Masožravé druhy měly pochopitelně ostré a špičaté zuby, zatímco u všežravých nebo býložravých druhů bylyzuby plošší a lépe uzpůsobené k rozmělňování listů. Vztah mezi tvarem zubů a jídelníčkem přitom mají vědci už dlouho za prokázaný, a není to jen případ krokodýlů, ale všech velkých savců a ještěrů obecně.

Podle vědců se první býložraví krokodýli objevili už v jurském období druhohor. Nejméně třikrát v různých obdobích se z hlavní větve masožravých krokodýlů evolucí vyčlenila i větev býložravců. Zdá se, že v tomto případě to příroda zkoušela opakovaně. Celkem existovalo nejméně osm druhů býložravých krokodýlů a jeden druh, který bylo možné označit jako všežravý.

Krokodýli žili na různých kontinentech v různých dobách. Býložravé formy krokodýlů byly relativně úspěšné, a byť se žádná z nich nedožila dnešních dnů, byly ve své době velmi rozšířené. Krokodýli obecně jsou jednou z nejúspěšnějších živočišných skupin, protože se na Zemi vyskytují už od počátku druhohor. Mají i dnes mnoho druhů, patří mezi ně například aligátoři, kajmani, gaviálové. Celkem máme devět rodů krokodýlů. Vedle ptáků jde o jedinou skupinu, která má svůj prapůvod mezi dinosaury. Je to s podivem, ale krokodýli jsou příbuzní právě s ptáky, mají společné prapředky, nazývané archosauři.

Další články

Zavří­t reklamu