válkaČeskoslovenskoobjevy

V minulosti se chovali speciální psi, jejichž jediným úkolem bylo běhat v kole až do smrti

V minulosti se chovali speciální psi, jejichž jediným úkolem bylo běhat v kole až do smrti
Zdroj: thevintagenews.com

V anglických knihách se o nich píše jako o „turnspit dogs“, tedy něco jako otoční psi. Dělali to samé co myši v malých kolech, tedy běželi uvnitř a poháněli je svou vlastní silou. Nikoliv pro zábavu, ale protože museli. A v kole se často udřeli k smrti.

Tomáš Chalupa 17. prosince 2018

V publikaci Klasifikace psů z 18. století se vyskytuje druh s latinským názvem Canes Vertigos. Jde o robustního psa s dlouhým tělem a krátkými nohami. Jak vypadal, to se dnes můžeme dozvědět jen z několika málo kreseb. Tam je tento pes vyobrazen, jak běží v kole, většinou v kuchyni. Toto kolo bylo napojeno na soustavu provazů, na jejichž koncích viselo maso. A pes je svým běháním v kole otáčel, což pomáhalo při jejich pomalém pečení nebo uzení nad ohněm.

Zmínky o této praxi jsou zachovány v publikacích už ze 16. století. Podle odborníků šlo stále o jeden a ten samý druh psa, byť měl mnoho názvů, říkalo se mu například kuchyňský pes nebo venerator. Kupovali si je šéfkuchaři nebo majitelé hospod, kde se ve větším množství udilo či peklo maso. Stačil jednoduchý systém s kolem a dvojice psů (jeden by se udřel velmi rychle, takže se v kole vyměňovali) a kuchař rázem nemusel myslet na otáčení masa, to se točilo samo.

Pes byl natolik běžný a v podstatě „bezcenný“, že nikoho ani nenapadlo, že by měl být nějak chráněn nebo se snad mělo myslet na zachování tohoto druhu. A tak zkrátka vymřel, protože drtivá většina psů nebyla určena k množení a v podstatě se udřeli v kolech.

Psi se staly v kuchyni nepotřebnými až s příchodem moderních automatických rožňů a dalších zařízení. To už ale bylo nejspíš pozdě, protože venerator v 19. století vyhynul bez toho, aniž by si toho vůbec někdo všiml.

Používat psy pro tento druh práce bylo každopádně velmi kruté, a to i přesto, že zvířata pracovala ve dvojicích „na směny“, dostávala nažrat a zřejmě s nimi jinak nebylo nijak krutě zacházeno. Ovšem tak to vidíme dnešním pohledem moderních Evropanů, v minulosti měl pes zcela jinou hodnotu a lidé si k němu nevytvářeli zpravidla žádné velké citové vazby, zvláště když šlo o tak podřadné plemeno, jakým venerator byl.

Další články

Zavří­t reklamu