válkaČeskoslovenskoobjevy

V Minnesotě řeší masivní výskyt obřích zlatých rybek, jsou velké jako kapři

V Minnesotě řeší masivní výskyt obřích zlatých rybek, jsou velké jako kapři
Zdroj: City of Burnsville, Minnesota – Municipal Government/Facebook

Obří zlaté rybky působí v Minnesotě spoušť, protože lidé vyhazují své domácí mazlíčky do jezer a rybníků. Tito oblíbení domácí mazlíčci se ocitli ve vodách svobodě jezera nebo rybníka, a dorostli do ohromujících rozměrů. Po nálezu několika obřích zlatých rybek v místním jezeře úředníci v Minnesotě znovu varují před vypouštěním zlatých rybek do volné přírody.

Tomáš Chalupa 25. července 2021

„Prosím, nevypouštějte své domácí zlaté rybky do rybníků a jezer!“. Prosí město Burnside v Minnesotě ve svém tweetu.
„Narostou větší, než si myslíte, a přispívají ke špatné kvalitě vody tím, že zanášejí sedimenty dna a vytrhávají rostliny.“
Na důkaz svých slov město zveřejnilo také několik šokujícím způsobem velkých zlatých rybek, které se jim podařilo získat z jezera Keller. Ryby byly velké jako „fotbalový míč“ a vážily kolem čtyř kilogramů.
Pro srovnání, zlaté rybky, které se prodávají ve zverimexech, mají obvykle jen 0,2 až 0,6 kilogramu.

Úřady byly na obří zlatou rybku v jezeře Keller poprvé upozorněny po řadě stížností občanů. „Měli jsme několik hlášení od obyvatel o stále větších skupinách zlatých rybek v jezeře,“ řekl specialista na přírodní zdroje v Burnsville Caleb Ashling.
„Lidé je vídali ze břehu, nebo pokud byli na kajaku, zahlédli je, když byli na lodi.“
Poté, co se Burnside spojil s nedalekým městem Apple Valley, povolal k vyšetřování společnost Carp Solutions. Byli ohromeni tím, co našli.
Zanedlouho vytahovali z vod jezera Keller obrovské zlaté ryby. Během prvního týdne vylovili 10 obřích zlatých rybek. Ve druhém týdnu jich ulovili dalších 18.

„Když vidíte zlaté rybky v obchodě, jsou to takové malé rybičky,“ komentovala to Ashling. „Když z jezera vytáhnete zlatou rybku o velikosti fotbalového míče, tak vás napadne, jak je vůbec možné, že se jedná o stejný druh zvířete.“
Ačkoli jsou zlaté rybky bežnými domácím mazlíčkem, ve volné přírodě mohou způsobit spoušť. Hledají potravu tak, že rozrývají dno jezera, čímž rozvíří mračna sedimentů a zničí původní rostliny.
„Pokud máte v jezeře hodně zlatých rybek a kaprů, obvykle první, co se stane, je, že zmizí všechny vodní rostliny,“ poznamenal Przemek Bajer, majitel společnosti Carp Solutions a odborný asistent na Minnesotské univerzitě.
Zlaté rybky jsou navíc odolné. „Dokážou přežít pod ledem, při nízkém obsahu kyslíku a v nečisté vodě.“ vysvětlil Daryl Jacobson, manažer přírodních zdrojů města Burnsville.

Město Burnside není jediným místem v Minnesotě, které se potýká s odstraňováním obřích zlatých rybek ze svých jezer. Jeden minnesotský okres odhaduje, že v loňském roce odstranil ze svých jezer „téměř 100 000 zlatých rybek“.

A problém se neomezuje pouze na Minnesotu. V květnu 2021 chytil rybář ve Virginii zlatou rybku, která vážila tři kila a devět uncí.
Obří zlaté rybky byly skutečně zaznamenány po celé zemi. Na začátku roku 2021 tvrdil rybář v Syrakusách ve státě New York, že chytil zlatou rybku, která měla na délku více než 14 palců. A v roce 2019 jeden muž v Kentucky chytil zřejmě dvacetikilovou zlatou rybku.
Podobné nálezy znepokojují městské úředníky – a vyvolávají opakovaná varování před vyhazováním domácích zlatých rybek do jezer a rybníků.

„Možná si myslíte, že je to humánní, ale tyto ryby nemají být v našem přírodním systému ve velkém množství,“ řekl Jacobson.
Místo toho úředníci doporučují najít nechtěné rybce nový domov. Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů USA upozornil, že obchody se zvířaty někdy přijímají zlaté rybky. Majitelům se také doporučuje najít přátele, příbuzné, školy nebo domovy důchodců, kteří by mohli chtít nového domácího mazlíčka. Jen nenechávejte svého mazlíčka v rybníce!

Další články

Zavří­t reklamu