válkaČeskoslovenskoobjevy

V Mexiku vymysleli unikátní způsob boje proti obezitě: za 10 dřepů dostanete zdarma jízdenku

V Mexiku vymysleli unikátní způsob boje proti obezitě: za 10 dřepů dostanete zdarma jízdenku
Zdroj: telegraph.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Je mnoho důvodů, proč cestovat veřejnou hromadnou dopravou – je to pohodlné, levné a ekologické. Obyvatelé mexické metropole však mají o jeden důvod navíc: mohou díky ní i zhubnout.

Ivanhoe 17. srpna 2015

Mexiko je druhým nejobéznějším národem hned za Spojenými státy. Téměř 70 procent dospělých má nadváhu a více než 30 procent trpí obezitou. Ve snaze zatočit s touto civilizační „epidemií“, zvolilo jedno z největších měst světa Mexico City zajímavou strategii. Na 15 zastávkách autobusů a metra nechalo nainstalovat 20 automatů, které vám za deset dřepů, které před nimi vykonáte, vydají poukázku. Tu pak můžete směnit za jízdenku, kondom nebo malý krokometr. Automaty jsou vybaveny senzorem na pohyb, takže každý váš dřep odečtou. Kromě toho mají digitální obrazovku, z níž se cestující může dozvědět užitečné rady pro zdraví.

Speciální automaty na jízdenky, za které zaplatíte 10 dřepy.

Speciální automaty na jízdenky, za které zaplatíte 10 dřepy.

„Vyzýváme lidi, aby se začali hýbat. Nejlepší vakcína na obezitu se nazývá cvičení a změna životního stylu,“ prohlásil mexický ministr zdraví Armando Ahued. Cílem je přimět Mexičany, aby do svého denního života začlenili fyzické aktivity. Z toho důvodu město buduje také venkovní tělocvičny a hřiště.

Mexičané mají sedavá povolání a denně se krmí velmi tučnou a nezdravou fastfoodovou stravou. Program boje proti obezitě v Mexiku tak zahrnuje i další opatření. Vláda například uvalila vysoké daně na slazené nápoje a omezila jejich reklamu. Paradoxní ovšem je, že automaty sponzorovala mexická firma na nápoje FEMSA, která je jedním z největších distributorů Coca-Coly na světě.

Mexičané jsou díky své tučné stravě a nedostatku pohybu nejtlustším národem na světě.

Mexičané jsou díky své tučné stravě a nedostatku pohybu nejtlustším národem na světě.

Mexiko však není první zemí, která motivuje lidi k hubnutí. Podobné automaty zavedli před dvěma lety v Moskvě coby součást příprav na Zimní olympijské hry v Soči. Tam si ale cestující museli na jednu jízdenku vydělat třiceti dřepy. V bohaté Dubaji zas nabízela vláda svým obyvatelům 1 gram zlata za každý kilogram váhy, který shodí. Studie ukazují, že finanční odměny jsou tou nejúčinnější motivací k jakékoli změně. Nápad s automaty na pohyb by se tak mohl osvědčit i v Česku, kde obezitou trpí 28,7 desetin procenta lidí, což je nejvíce v Evropě.

Další články

Zavří­t reklamu