válkaČeskoslovenskoobjevy

V Mexiku se narodilo první dítě se třemi rodiči

V Mexiku se narodilo první dítě se třemi rodiči
Zdroj: mysteriousuniverse.org

První dítě s geny tří rodičů se úspěšně narodilo loni v dubnu. Lékařský experiment budí kromě nadšení, ale i obavy.

Simona Knotkova 27. dubna 2017

Za zdařilým pokusem stojí tým lékařů v čele s Johnem Zhangem z New Hope Fertility Center v New Yorku. Z důvodu právních omezení v USA muselo vše ale probíhat v Mexiku.

K revolučnímu umělému oplodnění se rozhodli doktoři přistoupit z důvodu genetické odchylky matky z Jordánu. Ta už na dvě své děti přenesla vzácnou genetickou vadu Leighův syndrom, která má svůj původ v mitochondriální DNA a napadá centrální nervový systém.

Aby se ženě narodilo dítě nepostižené nemocí, lékaři odebrali pouze její jádrové DNA, které doplnili o mitochondriální DNA zdravé dárkyně. Vajíčka byla následně oplodněna spermiemi otce. Z pěti takto připravených embryí se zdárně uchytilo jedno, jež bylo implantováno do dělohy matky. První testy po narození chlapečka ukázaly, že zmutováno bylo jenom 1 % genu. Přítomnost choroby značí 18 % a více.

Úspěšný experiment skýtá naději v prevenci genetických chorob. Ne všichni vědci jsou ale nadšení. Někteří se obávají, že mitochondriální DNA by se mohlo rychleji replikovat a jeho mutace by se pak časem zvýšila. Nyní bude proto třeba bedlivě sledovat další chlapcův vývoj.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu