válkaČeskoslovenskoobjevy

V mexickém údolí Oaxaca našli archeologové obří palác, nejstarší v celé oblasti

V mexickém údolí Oaxaca našli archeologové obří palác, nejstarší v celé oblasti
Zdroj: ancientpages.com

Obrovský palácový komplex byl sídlem panovníka a vlády. Podle archeologů jde o dosud nejstarší stavbu nalezenou v mexickém údolí Oaxaca. Její stáří se datuje do doby mezi 300 až 100 lety před Kristem, kdy v tomto regionu vznikl archaický státní útvar.

chalkon 7. dubna 2017

Oaxaca byl jeden z nejstarších státních útvarů ve střední Americe. Zde stavěli tehdejší vládcové své paláce na důkaz své moci. Ten posledně objevený je však nejstarší podobnou stavbou, na jakou v této oblasti archeologové dosud narazili.

„Nedávno dokončené vykopávky v El Palenque v mexickém údolí Oaxaca přinesly dobře zachované pozůstatky palácového komplexu, datovaného pomocí radiokarbonové analýzy do pozdní fáze Monte Albán I (300-100 před naším letopočtem), tedy do období vzniku archaického státu v této oblasti,“ stojí ve výzkumné studii.

Vodní svatyně s nádrží na dešťovou vodu

Vodní svatyně s nádrží na dešťovou vodu

Palácový komplex se rozprostírá na ploše 2 790 metrů čtverečných a zahrnuje i sídlo vladaře a vládní část. Podle prvních výzkumů byl celý postaven jako jedna budova.

„Tato 2 300 let stará stavba je nejstarší multifunkční palác objevený až dosud v údolí Oaxaca a je to klíčový indikátor existence společnosti v této rané části historie,“ uvádějí dále archeologové.

Vědci odebrali vzorky ze stěn paláce a také z keramických předmětů, které byly v místě nalezeny. Analýza jasně ukázala, že stáří předmětů i stavby spadá do období Zapotéků, národa válečníků, který v té době lokalitu obýval. Hlavním městem Zapotéků byl Monte Albán, druhé největší město v Mexiku po Teotihuacánu. Zapotékové byli velmi vyspělou civilizací, měli své vlastní písmo i kalendář. Ten se používal ještě v 16. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu