válkaČeskoslovenskoobjevy

Z mexického Cheránu vyhnali kriminálníky, gangy, politiky i policajty a město od té doby prosperuje

Před pěti lety se mexické město Cherán dostalo na přední stránky světových deníků. Obec byla léta rejdištěm drogových kartelů a dalších kriminálních živlů. Policie i politici jim šli na ruku, protože byli zkorumpovaní. Obyvatelům došla jednoho dne trpělivost.

Tomáš Chalupa 26. října 2016

Vše začalo, když mocná rodina z Cheránu začala vypalovat okolní pralesy, aby získala půdu pro plánované avokádové plantáže. Místní obyvatelé proti devastaci krajiny neúspěšně protestovali u místních politiků. Zkorumpovaná samospráva i policie nehodlala křížit plány mocnému kartelu. Místní lidé se rozhodli, že vezmou věci do svých rukou.

„Měli jsme obavy. Když pokácíte stromy, je méně vody. Manžel má dobytek, neměl by ho čím napojit,“ říká jedna z účastnic historického povstání Margarita Elivra Romero. Nejprve šla s dalšími ženami do lesa, aby přesvědčila lesní dělníky, aby stromy nekáceli. Ti je ale jen uráželi a nakonec ženy odvedla pryč ozbrojená ochranka.

Ženy se rozhodly, že je potřeba postupovat daleko tvrději. V pátek 12. dubna roku 2011 zablokovaly několik náklaďáků patřících dřevařům a vzaly si z jejich řad i několik rukojmích. Místní kostel začal zvonit na poplach. Obyvatelé města se ozbrojili mačetami, noži a vším, co měli po ruce, a vyrazily na pomoc vzbouřeným žen. Na místo dorazil starosta a policie a po nervy drásajícím vyjednávaní nakonec těžaři dřeva z města odtáhli. „Chce se mi brečet, když si na to vzpomenu,“ líčí Romerová.

Povstání, které začalo jako blokáda cesty, se rychle rozšířilo do celého města. Z města byl vyhnán starosta, další politici i policie. Místo policie si místní lidé zřidili své vlastní milice dohlížející na pořádek. Ustanovila se nová samospráva, na hlavních silnicích byly zřízeny checkpointy, aby se odhalil případný návrat kartelu a jejich těžařů dřeva. Ty jsou tam dodnes a každý, kdo míří do Cheránu, u nich musí zastavit a prokázat svou totožnost.

Dodnes ve městě není žádná policie, nefungují tu politické strany, vše si řídí samospráva sama. Cherán je dnes nadějí i pro zbytek země. Komunitní vedení města a převzetí odpovědnosti za vlastní samosprávu vedlo ke snížení kriminality a záchraně lesů v okolí.

Další články

Zavří­t reklamu