válkaČeskoslovenskoobjevy

V masovém sibiřském hrobu byly objeveny kostry bez hlav

V masovém sibiřském hrobu byly objeveny kostry bez hlav
Zdroj: Novosibirský institut archeologie a etnografie

Archeologové v Novosibirsku odkryli masový hrob. Jeho součástí byly lidské ostatky s uříznutými hlavami.

Simona Knotkova 22. července 2021

Na pět tisíc let starý masový hrob narazili archeologové na síti Ust-Tartas 2. V době bronzové zde žili lidé odinovské kultury, kteří se pravděpodobně věnovali zvláštnímu pohřebnímu rituálu – mrtvým lidem odřezávali hlavy. V hromadném hrobě bylo nalezeno pět dekapitovaných kosterních pozůstatků, z nichž tři patřily dospělým jedincům a dva teenagerům.

Thumbnail # V Polsku našli figurky na hraní z doby před 3500 lety
Mohlo by Vás zajímat:

V Polsku našli figurky na hraní z doby před 3500 lety

„Odinovští lidé měli určitě kult hlavy nebo lebky. Je charakteristickým znakem jejich kultury, že mají v hrobech uříznuté hlavy. Ty byly následně možná umístěny do svatyně nebo pohřbeny jiným způsobem,“ říká profesor Vjačeslav Molodin z Ruské akademie věd.

V dalším hrobě byla nalezena kostra ženy, která spočívala na břiše kostry muže. Nejspíše mileneckou dvojici pokrývala březová kůra. Jejich hlavy tentokrát nebyly odřezány, ale u ramene ženy byla objevena další pozoruhodná věc – hliněná figurka s potetovaným obličejem a maskou z koňské kosti připomínající medvěda. Uprostřed těla figurky je vyřezaná díra, která obsahuje bronzový plát a neznámou organickou látku, jejíž původ musí teprve objasnit chemická analýza. Jedná se o skutečnou raritu.

Thumbnail # Archeologové na Sibiři objevili starověkou lidskou hliněnou hlavu skrývající beraní lebku
Mohlo by Vás zajímat:

Archeologové na Sibiři objevili starověkou lidskou hliněnou hlavu skrývající beraní lebku

„Tohle je bezpochyby nález sezóny, který by chtělo vystavovat každé světové muzeum, od Ermitáže až po Louvre. S něčím takovým jsme se doposud nesetkali, a to i navzdory našim rozsáhlým znalostem o pohřebních obřadech odinovské kultury. Žena musela být neobvyklou osobou, když ji do příštího života ‚přenášela‘ taková figurka,“ uvedl Molodin.

Zajímavostí také je, že ač byli odinovštví lidé mongoloidní rasy, figurka vykazuje charakteristické kavkazské znaky včetně velkých očí a malého nosu. Její pohlaví není zobrazeno, stejně jako ji autor nedoplnil o oblečení.

Odinovská kultura dostala své jméno podle stejnojmenné osady v povodí řeky Išim v západní časti Sibiře. Jednalo se o chovatele dobytku, lovce a rybáře.

Další články

Zavří­t reklamu