Místo chátrání na poli kdesi na Ukrajině je nyní třímetrová socha Engelse přímo před budovou manchasterského divadla

Místo chátrání na poli kdesi na Ukrajině je nyní třímetrová socha Engelse přímo před budovou manchasterského divadla | zdroj: atlasobscura.com


V Manchesteru mají sochu Bedřicha Engelse, nejspíš jen dočasně

TÉMATA: sochy | anglie | ukrajina

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 08. 2017 | 10:00

Tři a půl metru vysoká socha komunistického myslitele Friedricha (Bedřicha) Engelse se objevila před budovou divadla v Manchesteru. Instaloval jí tam umělec Phil Collins (nejde o slavného zpěváka), který ovšem není jejím autorem. Sochu totiž dovezl z Ukrajiny.

Collins našel sochu chátrající  a rozsekanou na kusy na jednom poli na Ukrajině. V současné době totiž Ukrajinci odstraňují hromadně vše ruské, sovětské, popřípadě komunistické. Engels to odskákal také a zůstal takříkajíc ležet opodál. Collins ho ale naložil na kamion a odvezl do Manchesteru, kde byla socha odhalena při začátku tamního filmového festivalu. Instalace Engelse před manchesterským divadlem rozhodně vzbudila velký rozruch.

Ovšem Collinsův krok rozhodně nebyl samoúčelný. Vždy se o Engelse zajímal, zejména o dobu, kdy pobýval v jeho městě. Engels, který se narodil v Německu, žil totiž nějakou dobu v Manchasteru, kde provozoval rodinnou továrnu na bavlnu a sepisoval svá díla. Collins právě proto, že je Engels spjat s Manchesterem, toužil sehnat jeho sochu a přivést ji do tohoto města. To se mu podařilo, když jednu sochu našel na poli jisté ukrajinské farmy. Spoluzakladatel marxismu tak má nyní důstojnější místo pro svou "pietu". 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 08. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu