válkaČeskoslovenskoobjevy

V Luxoru objevili hrobku a mumii faraonova služebníka

V Luxoru objevili hrobku a mumii faraonova služebníka
Zdroj: messagetoeagle.com

Jmenoval se Amenrenef a byl služebníkem faraona Thutmose III. Jeho hrobku objevil španělsko-egyptský archeologický tým při vykopávkách v Chrámu milionů let v Luxoru.

Tomáš Chalupa 18. listopadu 2016

Hrobka byla nalezena při průzkumu jižní zdi Chrámu milionů let. Ten byl určen pro kult zemřelých panovníků. V poškozené dřevěné rakvi se nacházela mumie ve velmi dobrém stavu. Podle vedoucího archeologa Seco Álvareze je stáří hrobky odhadováno na období mezi lety 1070-712 před Kristem.

Mumie byla pomalována známými symboly a přípisy, které se v našly i na mnoha jiných podobných mumiích. Nechybí mezi nimi vyobrazení bohyň Neftys a Isis, sokolů a čtyř synů boha Hóra. Vše provedeno v nejvyšší možné kvalitě. Nabalzamovanou mumii nyní bude nutné otevřít a důkladně prozkoumat.

Thutmose III. se stal jedním z nejvýznamnějších panovníků v celé historii Egypta. Vládl přibližně v letech 1479– 1425 před Kristem. Kromě jiného je považován za jednoho z největších vojevůdců celé historie starověkého Egypta, celkem totiž podnikl 17 vojenských výprav. Někdy bývá proto označován egyptským Napoleonem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu