Mumie dívky v Luxoru

Mumie dívky v Luxoru | zdroj: livescience.com


V Luxoru našli mumii mladé dívky

TÉMATA: mumie | egypt | luxor

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 05. 2020 | 10:07

Mumii mladé dívky vyzdobenou šperky nalezl tým španělských archeologů v egyptském Luxoru. Mumie ležela v malé rakvi v místní slavné nekropoli.

Podle archeologů bylo pohřbené dívce maximálně 16 let. Žila a zemřela v období panování 17. dynastie, tedy mezi lety 1580 a 1550 před naším letopočtem. Mumii se podařilo najít při vykopávkách v hrobce generála Džehutiho, který sloužil faraonovi Thutmosovi III.  Mumie je samozřejmě velmi poškozená za tu dlouhou dobu, kdy v hrobce ležela, stejně tak bude nutné restaurovat velmi opatrně všechny šperky a předměty, které byly rovněž v jejím hrobě objeveny. Jde zejména o měděné náušnice, čtyři náhrdelníky a dva prsteny.

Kromě těchto předmětů byla vedle mumie nalezena ještě jedna malinká rakev, ve které se nacházela dřevěná figurína zvaná vešebt. Ta byla zabalena do pruhů látky a byly na ní napsány texty, které mimo jiné zmiňují i majitele figuríny generála Džehutiho. Posledními nalezenými předměty pak byl pár sandálů a kožený míček. Tyto míčky sloužily ke hře a také k choreografickému tanci kombinovanému se žonglováním. Všechny objevené předměty budou nyní pečlivě zrestaurovány a katalogizovány, což podle archeologů může zabrat až jeden rok.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 05. 2020 | 10:07

Zavří­t reklamu