válkaČeskoslovenskoobjevy

V Londýně měli veřejnou soupravu na klystýr, měli se s ní zachraňovat utonulí

V Londýně měli veřejnou soupravu na klystýr, měli se s ní zachraňovat utonulí
Zdroj: atlasobscura.com

V roce 1774 byla v Londýně založena Společnost na záchranu utonulých. Byl to bohulibý a prospěšný spolek, který se snažil o omezení počtu lidí, kteří se omylem utopili v řece Temži.

Tomáš Chalupa 27. září 2017

Plavání nebylo tehdy mezi lidmi zdaleka nějak masovou záležitostí a utonulých lidí bylo v Temži každý rok poměrně dost. Problém byl, že medicína neznala postupy, jak utonulé lidi oživit. Dnešní oživovací techniky, jako je masáž srdce nebo dýchání z úst do úst, ještě nebyly známy. Zkoušely se proto často dosti bizarní a ne příliš funkční metody.

Jednou z nich byla i rektální tabáková insuflace. To bylo v podstatě zařízení na klystýr, kterým se do análního otvoru vháněl do těla tabákový kouř. Podle tehdejších lékařů to mělo pomoci. Společnost dokonce pořídila několik souprav, které nechala rozmístit podél řeky. Lidé, kteří nalezli v řece utopené tělo, ho měli podle rad společnosti vytáhnout z vody, pak ihned vyhledat nejbližší veřejně dostupný tabákový klystýr a …aplikovat ho.

Kolikrát byl tabákový klystýr u Temže aplikován a zda vůbec zachránil nějaké lidské životy, není přesně známo. Místní noviny o jednom takovém případu informovaly. Z Temže vytáhli jednu utonulou ženu. Námořník, který šel náhodou kolem, pohotově uchopil irigátor a zavedl jej do konečníku nešťastnice. A ta skutečně obživla. Takže minimálně v jednom případě byla tato bizarní metoda účinná.

Další články

Zavří­t reklamu