válkaČeskoslovenskoobjevy

V Londýně byla odhalena pamětní deska Freddieho Mercuryho. Byl u toho i Brian May

V Londýně byla odhalena pamětní deska Freddieho Mercuryho. Byl u toho i Brian May
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Freddie Mercury by loni oslavil sedmdesáté narozeniny. K upomínce na velkou hudební legendu byla na jeho rodném domě v Londýně vyvěšena modrá pamětní deska.

Simona Knotkova 2. května 2017

Pamětní desku odhalil loni v září Mercuryho spoluhráč z Queen, kytarista Brian May.

„Nikdy by mě nenapadlo, že tu budu stát a připomínat si ho pamětní deskou. Je to radostná událost se smutným nádechem, protože tu měl stát i on. Pořád měl být mezi námi a tvořit,“ řekl během svého projevu.

Deska byla vyvěšena na domě ve Felthamu v západním Londýně, kde zpěvák žil se svými rodiči, Jerou a Bomim Bulsara. Jedním z jeho sousedů byl právě May.

„Jako mladíci jsme dobývali svět způsobem, který předčil všechny naše nejdivočejší sny. I to je důvod, proč tu dnes stojíme. Je těžké shrnout mé vzpomínky na Freddieho. Byl to stydlivý chlapec, cítil se trapně, že pořád bydlí u mámy, proto často spával u jiných lidí na podlaze. Měl výjimečnou schopnost nabudit lidi kolem sebe. Byl jedinečný a dokázal lidi přimět, aby věřili tomu, že i oni takoví můžou být,“ vzpomíná muzikant.

Kashmira Cooke s Brianem Mayem

Kashmira Cooke s Brianem Mayem

Lidé z Felthamu si Mercuryho pamatovali jako mladíka ve vyšívaných kalhotách, který byl jen občas hlučný. Během teplých letních nocí sedával na zahradě a hrával na kytaru. Někdy se hra linula z otevřeného okna jeho pokoje. Později se společně s kamarádem Chrisem Smithem přestěhoval do Kensingtonu.

„Pořád vidím ten jeho šibalský úsměv. Vždycky si myslel, že jednou z něj bude legenda, dělali jsme si z něho fóry. Opravdu se to ale stalo. Vždycky chtěl světu zanechat něco velkého. A stále je součástí našich životů a našich show. Je tam s námi každý večer a zůstává částí toho, co jsme vybudovali.“

Události slavnostního odhalení se zúčastnila i Mercuryho sestra Kashmira Cooke. „Je to pro mě emocionální záležitost, ale zároveň jsem šťastná. Když naši rodiče tento dům kupovali, nikdy by si asi nepomysleli, že na něm jednou bude pamětní deska. Freddie mi chybí, pořád mám ale pocit, jako by na mě dohlížel. V ten nejméně očekávaný okamžik ke mně promlouvá rádiem, skrze svou hudbu,“ sdělila žena médiím.

S modrou pamětní deskou se Mercury připojil k Jimi Hendrixovi, Johnu Lennonovi a Mozartovi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu