válkaČeskoslovenskoobjevy

V literárních automatech si můžete koupit krátkou povídku

V literárních automatech si můžete koupit krátkou povídku
Zdroj: atlasobscura.com

Ve francouzském městě Grenoblu to mají milovníci literatury opravdu dobré. Nejen, že si mohou zajít do některé z knihoven, ale mohou si koupit také kousek literatury z literárního automatu. Těch je podél hlavní ulice umístěno hned 14.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2019

Oranžovočerné literární automaty jsou u zastávek městské hromadné dopravy, úřadů a muzea. Pokud vhodíte minci a zmáčknete tlačítko, vyjede vám dlouhý pruh papíru popsaný povídkou. Na výběr jsou povídky jednominutové, tříminutové nebo pětiminutové. Přesně to ale stejně nelze určit, v podstatě je vše řízeno tak trochu na náhodu.

Automaty na literaturu provozuje v Grenoblu firma Short Edition. A zdaleka se neomezuje jen na Grenoble, ale dá se říct, že na literární automaty má světový monopol. Najdeme je totiž ve 30 zemích světa včetně Spojených států. Automaty čerpají své povídky z databáze, kde je na 100 000 originálních autorských prací. Automat vždy jednu vybere a vytiskne.

Samotné povídky vznikají tak, že je každoročně vyhlášena soutěž a porotci společnosti vybírají příspěvky, které potom zařadí do databanky a tudíž i do prodeje. Všechny jsou přeloženy do jazyka dané země, takže je pak možné, že si třeba Američan čte povídku od Afričana a Asiat povídku od Evropana. „Chceme tak vytvořit platformu pro nezávislé tvůrce podobnou Sundance Institutu,“ říká Kristian Leroy, exportní ředitel společnosti.

Další články

Zavří­t reklamu