válkaČeskoslovenskoobjevy

V Liberci objevili další podzemní bunkr! Nacisté si pod městem zřejmě budovali rozsáhlý komplex!

V Liberci objevili další podzemní bunkr! Nacisté si pod městem zřejmě budovali rozsáhlý komplex!
Zdroj: kubikova.blog.denik.cz

Stavbaři v Bažantí ulici v Liberci našli podivnou díru do země. Vzhledem k tomu, že by v místě měl zanedlouho vyrůst nový dům, bylo potřeba zjistit, o co jde, a tak přivolali jeskyňáře, aby se do díry spustili. Výsledek byl překvapivý. Jeskyňáři totiž objevili vchod do nacistického krytu.

Tomáš Chalupa 14. října 2014

O krytu v této lokalitě se přitom zmiňoval údajně jeden z místních pamětníků. Dokonce se po krytu i pátralo, ale nenašlo se nic. V archivech také není o krytu ani zmínka a celá záležitost tak nakonec usnula. Jenže nyní se ukazuje, že všechno byla pravda.

Jeskyňáři sestupují do bunkru

Jeskyňáři sestupují do bunkru

Kryt má podle výsledků průzkumu tři vchody. Dokonce má zvláštní kruhovou šachtu, která sloužila nejspíš jako nouzový východ, kdyby byl bunkr zavalen. Proč o podzemním krytu nejsou žádné záznamy, je prý z důvodu, že spadal pod gestapo a SS a jejich objekty se často v běžně dostupných dokumentacích neobjevovaly.

Bunkr je na dohled od liberecké synagogy

Bunkr je na dohled od liberecké synagogy

V krytu byl na podlaze nalezen malý trezůrek, podle speleologů už ale vypáčený. Zajímavé také je, že v sousedství tohoto krytu je ještě jeden, vedoucí do ulice Sokolské. Byl rozsáhlý, s elektrickým vedením a protiplynovými dveřmi. Vzhled hlavní místnosti je velmi podobný sousednímu krytu v Bažantí a naskýtá se tedy myšlenka, že Němci chtěli oba kryty spojit a vytvořit tak rozsáhlý podzemní komplex. I podle jeskyňářů se dá usuzovat, že kryt se měl rozšiřovat o další chodby.

Další články

Zavří­t reklamu