Ilustrativní foto

Ilustrativní foto | zdroj: ancient-code.com


V létě kolem Země proletí neznámý objekt. Nikdo neví, co je přesně zač

TÉMATA: vesmír | astronomie

user-avatar

Simona Knotková

3. 03. 2017 | 11:20

Po dvaceti šesti letech má kolem naší planety znovu proletět objekt známý jako 1991 VG. Astronomové dodnes neví, jaký je jeho původ.

Tajemný objekt odhalil v roce 1991 americký astronom James Scotti. Neznámé těleso měřící v průměru deset metrů proletělo kolem Země ve vzdálenosti 290 tisíc mil. Letos v létě má nastat jeho druhý průlet kolem planety. Astronomové však dosud neodhalili jeho skutečný původ.

Udivuje je kupříkladu jeho neobvyklá rotace, proměnlivá záře či životnost. Jednou z teorií bylo, že objekt je upadlým dílem rakety Apollo 12, která v roce 1969 přistála na Měsíci. Tuto možnost, stejně jako možnost odpadu z jiných vesmírných výprav, však Scotti a jeho tým po podrobnějším bádání vyloučili. Jedná se tedy snad o zbytek tajné sovětské rakety? I to je možné.

Ještě odvážnější je ale teorie australského astronoma Duncana Steela, který jako první vyjádřil podezření, že 1991 VG může být mimozemskou sondou. Dvojice matematiků z Edinburghu Duncan Forgan a Arwen Nicholson jsou názoru, že by vyspělá mimozemská civilizace mohla využívat gravitační pole hvězd, aby dosáhla větší rychlosti své kosmické lodi.

Průlet 1991 VG Sluneční soustavou

Ve hře je však stále možnost nejjednodušší, a sice to, že se jedná o pouhý asteroid. Planetky s průměrem menším jako sto metrů totiž mají ve zvyku rychle rotovat.

1991 VG má kolem naší planety proletět letos v létě a viditelný bude na jižní polokouli.

 

user-avatar

Simona Knotková

3. 03. 2017 | 11:20

Zavří­t reklamu