U bývalého koncentračního tábora Stutthof se našly boty a oblečení zavražděných Židů.

U bývalého koncentračního tábora Stutthof se našly boty a oblečení zavražděných Židů. | zdroj: telegraph.co.uk


V lese se našly stovky párů bot, patřily Židům z koncentračního tábora

TÉMATA: druhá světová válka | koncentrační tábory | holokaust

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 10. 2015 | 11:15

Lidé našli v lesích stovky párů bot, ale také oblečení a doplňky, a to včetně dětských. Vzhledem k tomu, že les leží u bývalého koncentračního tábora Stutthof, je jasné, komu patřily. V koncentračním táboře zahynulo na 85 tisíc lidí, a toto po nich zbylo.

Mezi nalezenými věcmi byly i dětské oblečky a pásky. Mnoho z nich leželo zhruba jeden metr pod zemí. Byly nalezeny i části uniforem, které si zřejmě těsně před příchodem Rusů svlékli esesáci.

Koncentrační tábor byl součástí území tehdejšího nacistického Německa, dnes leží v Polsku. Měl velmi zlou pověst pro brutalitu dozorců, do historie vstoupil jako místo, kde se experimentovalo s výrobou mýdla z lidského tuku.

Odborníci poukazují na to, že je podivné, proč Němci zahodili tolik párů bot. Existovalo nařízení, že všechny použitelné boty Židů z koncentračních táborů měly být odeslány do Německa. Židé byli po příjezdu donuceni se vysvléknout a místo svých bot dostali nekvalitní hrubé dřeváky. Zajímavé je také to, že si bot nevyšiml za celá desetiletí nikdo z pracovníků muzea, které v areálu koncentračního tábora vzniklo. "Pracuju tu už třicet let a nikdy jsem neslyšel, že by někdo věděl o oblečení a botech ležících v okolních lesích," říká Danuta Drywa z muzea. Boty i šaty budou nyní odeslány na expertizu, aby se zjistily podrobnosti o jejich majitelích. Poté se zřejmě stanou součástí exponátů muzea. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 10. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu