válkaČeskoslovenskoobjevy

V Laosu dále zabíjejí bomby z dávné války, z některých jsou věci denní potřeby

V Laosu dále zabíjejí bomby z dávné války, z některých jsou věci denní potřeby
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Válka ve Vietnamu nepostihla jen samotný Vietnam, ale ve velké míře také sousední Laos. Během válčení svrhlo americké letectvo na tuto malou zemi 270 milionů bomb. To znamená, že každých osm minut dopadla někde v Laosu bomba, a to po devět let.

Tomáš Chalupa 6. srpna 2019

Mnoho těchto bomb nevybuchlo a zůstávají ležet na zemi dodnes. Přes 40 let se obyvatelé Laosu snaží krajinu vyčistit od bomb, ale je to obrovský úkol. I dnes umírají lidé při výbuchu těchto bomb. Snaží se je totiž otevřít a získat tak materiál, který je možné výhodně prodat do sběru. Jedna 2000 librová bomba se dá prodat za 100 dolarů, což je pro chudé Laosany velké jmění. Jsou kvůli tomu ochotní velmi riskovat a pokouší se bomby otevřít.

Množství bomb, které podle statistik nevybuchly, je kolem 30 procent. To je poměrně vysoké číslo, které je jednou z příčin dnešní neutěšené situace. Na následky exploze bomby zemřou v Laosu průměrně dva lidé týdně. Jde o velmi vysoké číslo, které by v Evropě bylo naprosto nepředstavitelné.

V Laosu jsou bomby doslova na každém kroku. A nejde jen o ty, které číhají v zemi. Z mnoha bomb se staly loďky a další věci denní potřeby. Jsou z nich hrníčky, nádoby, hrnce nebo koše. Smrtící zbraně tak slouží v době míru novému účelu.

O vyčištění Laosu od bomb se stále snaží hned několik nevládních organizací. Podle odhadů ale bude tento proces trvat ještě nejméně sto let. Je to dáno zejména nízkým rozpočtem na tyto operace. Za posledních deset let bylo od bomb a min vyčištěno 44 milionů metrů čtverečných země. Bohužel je to stále málo. Také velké množství zemědělské půdy v Laosu leží ladem, protože se pod ní skrývají bomby. To samozřejmě brzdí rozvoj místního zemědělství. Americká vláda ani armáda s bombami nechtějí mít nic společného a ani je nezajímají desítky tisíc mrtvých lidí, kteří kvůli nim v moderní historii Laosu zemřeli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu