válkaČeskoslovenskoobjevy

V krystalech hluboko pod zemí je ukryt život, zjistili vědci

V krystalech hluboko pod zemí je ukryt život, zjistili vědci
Zdroj: sciencealert.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zvláštní druh mikrobů byl nalezen uvnitř krystalů nacházejících se hluboko pod zemí v dole Naica v Mexiku. Mikrobi v tomto prostředí žili podle odhadů 50 000 let.

Tomáš Chalupa 27. února 2017

Mikrobi přežívali v kapsách vody, které byly uvězněny v krystalech. Měli tak svůj vlastní biotop, který obývají 50 000 let. Vědci tyto mikroby nejen objevili, ale také je dokázali extrahovat z krystalů a přivést k životu. „Tyto organismu jsou opravdu zváštní,“ říká Penelope Bostonová z vědeckého týmu.

Kaverny dolu Naica jsou na první pohled krásné, ovšem současně je to jedno z nejnehostinnějších míst na zemi, respektive pod zemí. Jsou to dokonalé sauny, kde teplota kolísá mez 45 až 65 stupni Celsia a vlhkost dosahuje 99 procent. Celý habitat je mimořádně kyselý, navíc je vše ponořeno do totální tmy. Živé organismy přesto byly nalezeny i ve stěnách jeskyně při výpravě v roce 2013.

Životní cyklus oněch mikrobů uvězněných v krystalech je velmi podivný. Jsou v jakémsi vegetativním stádiu, z jistého hlediska téměř mrtvé, ovšem vědcům se podařilo je oživit. Mnoho jich ovšem zahynulo, protože vědci nemohli plně simulovat jejich životní podmínky. Mikroby mají také unikátní DNA, která je nepodobná jakýmkoliv jiným vzorkům DNA jiných živočichů. Mikrobi jsou tak malí, že je není možné vidět pouhým okem, ale pouze pod mikroskopem.

Oživení mikrobů po 50 000 let se může zdát neuvěřitelné, ale není to celkem nic proti předchozím výzkumům, kdy se podařilo oživit i mikroby staré miliony let.

Další články

Zavří­t reklamu