válkaČeskoslovenskoobjevy

V Koreji našli recept na rostoucí počet sebevražd: potencionální sebevrahy zavírají do rakví

V Koreji našli recept na rostoucí počet sebevražd: potencionální sebevrahy zavírají do rakví
Zdroj: www.sfchronicle.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Neobvyklý způsob, jak zbavit lidi nutkavých myšlenek na sebevraždu, zvolili v jednom léčebném centru v Jižní Koreji. Zavírají je tam na několik minut do dřevěných rakví, aby si nanečisto prožili svou vlastní smrt. O simulované pohřby je mezi Korejci čím dál větší zájem.

Ivanhoe 5. ledna 2016

Jižní Korea drží smutné prvenství v počtu sebevražd: každý den si tam vezme život čtyřicet lidí. Odborníci jsou přesvědčeni, že za stoupající počet depresí a sebevražd může nesmírně soutěživá atmosféra v zemi, kde se cení především úspěch a materiální blahobyt. Jak tento smutný trend zvrátit, nabízí Léčebné centrum Seoul Hyowon formou speciální terapie simulující smrt a následný pohřeb.

Simulace smrti a pohřbu

Simulace smrti a pohřbu

Tuto léčbu v Jižní Koreji vyhledává čím dál více lidí z různých společenských vrstev i věkových skupin – od teenagerů, kteří jsou vystaveni obrovskému tlaku na školách, přes manžele procházející manželskou krizí, až po osamělé seniory, kteří nechtějí být na obtíž svým potomkům. Také některé firmy organizují pohřební semináře pro své přetížené zaměstnance. Ty probíhají tak, že se účastníci semináře obléknou do bílých rób a vlezou do rakví, u kterých stojí malý stoleček s rozsvícenou svíčkou a papírem a perem.

Terapie v rakvích

Terapie v rakvích

Nejprve se v rakvi usadí a poslechnou si „smuteční projev“ z úst bývalého pohřebního zřízence Jeonga Yong-muna, který je v současné době ředitelem střediska pořádajícího tyto bizarní kurzy. Snaží se jim vysvětlit, že problémy k životu patří, že je třeba je přijmout a řešit, nikoli před nimi utíkat, a že člověk by se měl snažit najít i v těch nejtěžších okamžicích důvod k radosti.

Účastníci semináře sepisují poslední vůli.

Účastníci semináře sepisují poslední vůli.

Poté se účastníci položí do rakve a zavřou oči a nechají se takto vyfotit. Nakonec sepíší svou poslední vůli či dopis na rozloučenou pro své milované a nahlas před celou skupinou přečtou svoje poslední slova. Když se okamžik „smrti“ přiblíží, je jim oznámeno, že nastal čas, aby se vydali na „onen svět“. Zapálí se svíce a do místnosti vstoupí korejský Anděl smrti.

Terapie v rakvích

Terapie v rakvích

Všichni se uloží do rakví a anděl nad každou rakví pečlivě uzavře víko. Takto všichni zůstanou ležet v tichu a temnotě okolo deseti minut. Po tuto vymezenou dobu mají možnost zažít pocit chvilkové nicoty a rozjímat o životě a smrti z perspektivy nezúčastněného pozorovatele. Rovněž mohou přemýšlet, jak se cítí ti, které opustili a zanechali ve smutku. Po uplynutí vymezené doby nadzvihnou víko a vstanou z rakve. V tu chvíli vejde do místnosti Jeong Yong-mun a říká jim: „Už jste poznali, jaké to je umřít, jste ale živí a musíte bojovat!“

Mnozí z těch, kdo tuto terapii absolvovali, tvrdí, že se po vynoření z rakví cítili osvěženi, osvobozeni nebo že získali novou chuť do života. Otázkou je, jak dlouho jim vydrží.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu