válkaČeskoslovenskoobjevy

V koncentráku našli židovský přívěsek, stejný měla i Anna Franková

V koncentračním táboře Sobibor objevili archeologové zajímavý nález. Židovský stříbrný dívčí přívěsek, téměř identický s tím, jaký patřil Anně Frankové.

Tomáš Chalupa 19. ledna 2017

„Je téměř úplně stejný jako ten, který měla Anna Franková, je na něm jen jiné datum narození,“ říká archeolog Yoram Haimi. Na přívěsku je vyražené datum 3. července 1929 a město Frankfurt jako rodiště. Archeologové za pomoci databáze obětí holokaustu zjistili, že přívěsek patřil Karolině Cohnové, která byla do koncentračního tábora převezena do ghetta v Minsku, když jí bylo 12 let. Odtud byla transportována do Sobiboru, kde zemřela v plynové komoře. Dokud nebyl přívěsek nalezen, mělo se za to, že dívka zahynula v minském ghettu.

Anna Franková se rovněž narodila ve Frankfurtu 12. června 1929. Je možné, že obě dívky byly příbuzné, jisté to však není. Vědci pátrají po tom, zda mezi těmito dívkami existovalo nějaké pojítko. Tyto dva přívěsky jsou jediné, které se zatím podařilo nalézt. Vědci nyní hledají živé příbuzné Karoliny, aby se od nich dozvěděli další informace.

Při vykopávkách v Sobiboru, které probíhají už od roku 2007, bylo nalezeno množství dalších předmětů, jsou to tisíce osobních věcí od brýlí přes přívěsky a šperky až po hrníčky. Vědci dokonce odhalili zbytky plynové komory. V Sobiboru bylo zabito mezi lety 1942 až 1943 na 200 000 lidí, zejména Židů.

Další články

Zavří­t reklamu