I takovým způsobem lze vzdělávat veřejnost. Zákazníci v těžké ekonomické situaci navíc ušetří.

I takovým způsobem lze vzdělávat veřejnost. Zákazníci v těžké ekonomické situaci navíc ušetří. | zdroj: theguardian.com


V keňském slumu frčí účes ve tvaru koronaviru

TÉMATA: koronavirus | účesy | afrika

user-avatar

Simona Knotková

17. 05. 2020 | 21:00

Rodiče ušetří, kadeřnice si něco vydělají a děti vypadají stylově - to všechno splňuje účes ve tvaru koronaviru, který je populární v keňském slumu Kibera. Veřejnosti připomíná vážnost situace.

Koronavirová pandemie tvrdě zasáhla do života živnostníků i jejich klientů. Výjimkou nejsou ani kadeřnice z keňského slumu Kibera. Aby se ženy dokázaly uživit i za nelehké ekonomické situace, vymyslely kompromis, kterým si mohou zajistit stálý přísun klientely a navíc samy ulehčí peněženkám šetřících zákazníků. A to není všechno – účes díky svému specifickému tvaru může veřejnost i vzdělávat. Jedná se totiž o copánky ve stylu SARS-CoV-2.

Zatímco obvyklé účesy stojí od 300 do 500 šilinků (v přepočtu na naši měnu od 71 až po 119 korun), ten koronavirový zájemce přijde na pouhých padesát šilinků (cca 11 korun). Za nízkou cenou stojí použití levnější příze namísto umělých copánků, které se do vlasů vplétávají. Lidé si ekonomicky výhodný trend nemohou vynachválit.

"Tento styl účesu je dostupný lidem jako já, kteří si nemohou dovolit zaplatit nákladnější účesy, a přitom stále chtějí, aby jejich děti vypadaly stylově," nechala se slyšet Margaret Andeya, matka dívek.

Jejím slovům přizvukuje šestadvacetiletá Mariam Rashid: "Covid-19 zruinoval ekonomiku, sebral nám zaměstnání a nyní je kvůli němu i nedostatek peněz. Z toho důvodu jsem se rozhodla pořídit svému dítěti tento finančně dostupný účes. Veřejnost se díky němu také dozvídá o viru."

Jak do médii sdělila jedna z kadeřnic, čtyřiadvacetiletá Sharon Refa, právě neinformovanost okolí a ignorování nařízení byly počátečními inspiracemi. Stejně jako je tomu jinde na světě, také v Kibeře se najde mnoho dospělých jedinců, kteří podceňují situaci. "Někteří dospělí nevěří, že je koronavirus skutečný. Oproti tomu většina dětí používá dezinfekci na ruce a nosí masky. I to je důvod, proč jsme přišli s tímto účesem, protože většina dospělých na to kašle," říká žena.  

Podle dostupných statistik je v Keni momentálně 758 nakažených. S infekční nemocí zemřelo už 42 lidí.

user-avatar

Simona Knotková

17. 05. 2020 | 21:00

Zavří­t reklamu