válkaČeskoslovenskoobjevy

V každém jídle sníme přes 100 plastových mikročástic, ukázala studie

V každém jídle sníme přes 100 plastových mikročástic, ukázala studie
Zdroj: messagetoeagle.com

Lidé sice stále více řeší, co jedí, snaží se stravovat zdravě a sledují nejnovější trendy v gastronomii, ale nohy tomuto snažení podráží fakt, že každé jídlo je doslova kontaminované mikročásticemi plastů. V jedné porci člověk zkonzumuje přes stovku těchto částic, tvrdí nová studie.

Tomáš Chalupa 23. dubna 2018

Mikročástice plastu jsou součástí zemské atmosféry. Lidé produkují ohromné množství plastového odpadu, jeho částice se dostávají do ovzduší a následně zase klesají na povrch a v podstatě pokrývají celou planetu. Vědci z Heriott-Wattovy univerzity provedli jednoduchý pokus, kdy na stůl ve třech rodinách postavili v době oběda Petriho misky s lapači prachu. Po obědě bylo nalezeno v každé misce minimálně 14 plastových částic. Petriho misky jsou velmi malé, pokud by se počet přepočítal na plochu talíře, vycházelo by číslo 114 plastových částic na jedno jídlo.

Vědci došli k závěru, že každý člověk ročně sní 68 415 těchto plastových mikročástic jen tím, že jí nějaké jídlo. Vědci také zjistili, že mikročástice jsou dokonce i v uzavřených mušlích, které se podávají jako jídlo. Souvisí to zřejmě s celkovou úrovní znečištění moří. Současně ale výzkum ukázal, že více plastových mikročástic je obsaženo v běžném jídle než v mořských tvorech.

„Tento výsledek může být překvapivý pro lidi, kteří se domnívali, že více plastových mikročástic se nachází v mořských plodech a rybách,“ říká autor studie Ted Henry. „Nevíme, odkud se tyto plastové mikročástice berou, ale je zřejmé, že jsou součástí našich domovů i širokého okolí,“ dodává. Je přitom přesvědčen, že mikročástice nejsou součástí přímo kuchyní nebo nevznikají v procesu přípravy jídla, ale spíše se do něj dostávají z prachu na nábytku, kobercích a dalším vybavení domů.

Mikroplasty ale nelze zaměňovat s plastovým odpadem, který zamořuje světové oceány. V tomto případě se nebavíme o mikročásticích plastů, ale o klasickém plastovém odpadu, který v oceánech vytváří obrovské „ostrovy“ a konzumují ho vodní živočichové i mořští ptáci. V žaludku velryb nebo kormoránů jsou pravidelně nacházeny plastové odpadky, které hubí tyto živočichy. Nedávno byla objevena velryba, v jejímž žaludku bylo 30 kilogramů plastů. Lisa Svenssonová z programu OSN na ochranu životního prostředí situaci označila za planetární krizi, která ohrožuje život v mořích.

Další články

Zavří­t reklamu