válkaČeskoslovenskoobjevy

V Kateřinské jeskyni se našly nejstarší pravěké obrazce

V Kateřinské jeskyni se našly nejstarší pravěké obrazce
Zdroj: Správa jeskyní ČR/Petr Zajíček
+ 4 fotky+ 5 fotek

Jedinečný objev se podařil vědcům v Moravském krasu. V Ledové chodbě Kateřinské jeskyně objevili dosud nejstarší jeskynní malbu na území České republiky. Pravěcí lidé ji vytvořili v mladší době kamenné před 6200 lety.

Václav Pokorný 25. června 2019

„Do poslední chvíle jsme netušili, zda zkoumáme pravěké umění nebo jen novověké čmáranice uhlem, které zanechali kdysi lidé v jeskyni jen tak na památku. Na výsledky jsme čekali tři měsíce,“ řekl deníku Právu archeolog Martin Golec z olomoucké Univerzity Palackého.

Také zdůraznil se nejednalo o primitivní umění lovce, který z dlouhé chvíle zašel do jeskyně, a když mu jedna z loučí vyhořela, čmáral v podzemí po stěně. Za každou z čar viděl podle něj člověk z doby kamenné něco hlubšího, jen současná věda neumí tyto souvislosti rozklíčovat.

„Pravěké obrazce jsou obdobou smajlíků, které neumíme přečíst,“ vysvětlil archeolog s tím, že v centrální Evropě byly počátky výtvarného umění v pravěku spojeny nikoli se zobrazováním zvířat na stěnách jeskyní, ale častější bylo vytváření geometrických tvarů.

Za dosud nejstarší kresby v České republice byly považovány obrazce z jeskyně Býčí skála v Moravském krasu, nalezené před 25 lety. Čáry z Kateřinské jeskyně jsou však asi o 700 let starší.

Leží hluboko v podzemí, v místě, kde z Hlavního dómu odbočuje Ledová chodba. Dóm je s délkou 90 a šířkou 44 m největší přírodní podzemní prostorou střední Evropy. Je tak daleko od povrchu, že ani v době ledové nebyla tato monumentální síň plná krápníků předchůdci dnešních lidí osídlena.

„Dóm je hluboko v podzemí. Mohlo jít o místo spojené s uctíváním kultu matky Země nebo něčeho obdobného. Nevěděli jsme o čarách v něm vůbec nic, proto jsme z nich odebrali počátkem letošního roku vzorky pro podrobný laboratorní výzkum,“ vysvětlil archeolog Golec.

Vědci použili ke zjištění toho, jak starý je materiál na kresby, radiokarbonovou metodu C14, což je běžný postup v archeologii. Pomohli jim pracovníci Ústavu jaderné fyziky v Praze. Vzorky pak přesně datoval speciální přístroj v Debrecínu.

Kateřinská jeskyně je přístupná veřejnosti a ročně ji navštíví přes 70 tisíc turistů. Zajímavostí je, že vedle čar z mladší doby kamenné se kromě podpisů turistů uhlem či tužkou našly i čáry z počátku 13. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu