válkaČeskoslovenskoobjevy

V Karlových Varech vykopali ztracený podstavec Goethovy busty! Zmizel se sudetskými Němci

V Karlových Varech vykopali ztracený podstavec Goethovy busty! Zmizel se sudetskými Němci
Zdroj: www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz
+ 6 fotek+ 7 fotek

Při bagrování na jednom z karlovarských parkovišť vykopal bagrista Marek Kokš několik kusů umělecky vyhlížejících kamenů. Zavezl je svému příteli, sochaři Karlu Melounovi, a ten si na nich povšiml nápisu „Goethe“. Vše nasvědčuje tomu, že jde o ztracený podstavec, na němž kdysi stála busta Johanna Wolfganga Goetha.

Markéta Oderská 11. ledna 2015

Pomník vytvořený na památku pobytu slavného německého básníka v Karlových Varech byl slavnostně odhalen v roce 1883. Mramorová busta od sochaře Adolfa von Donndorfa ze Stuttgartu byla původně umístěna na vysokém zdobeném hranolovaném podstavci s antikizující reliéfní deskou a nápisem GOETHE na přední straně.

Pomník dříve stával v Puppově aleji před Parkhotelem Pupp na levém břehu říčky Teplé v jihozápadní části města. Kamenného Goetha však po válce v roce 1945 čekal podobný osud jako většinu Němců žijících v Čechách – byl odsunut, v tomto případě do místního muzea. Ovšem jen busta, podstavec zmizel neznámo kam. Podobně byly ničeny i pomníky Beethovena, Schillera či Körnera, byť tito umělci neměli s nacistickými zločiny nic společného, až na to, že byli Němci. „Ačkoliv byl velikánem literatury, jako člověk byl malý, jeho lidský profil je nám cizí a ne příliš sympatický,“ stojí v dochovaných zápisech Místní správní komise Karlovy Vary, která po druhé světové válce likvidovala věci, jež zaváněly „němectvím“ v rámci takzvané „národní očisty“.

Již v roce 1952 byla ale Goethova busta přemístěna na tehdejší Puškinovu stezku, která se dnes nazývá Goethova, a dostala nový, nižší a jednoduchý podstavec z šedého mramoru. Mělo se za to, že ten původní byl nenávratně ztracen a zničen.

„Nyní všechny okolnosti jasně hovoří o tom, že tomu tak není. Bohužel to nejcennější chybí. Jeho součástí byl reliéf, na kterém byla zřejmě vyobrazena múza, coby básníkova inspirace. Vypadá to, že byla hrubě odstraněna,“ povzdechl si pro karlovarské noviny náměstek primátora a archeolog Jiří Klsák. Přesto by však Karlovarští cenný nález rádi zrestaurovali.

Johann Wolfgang Gothe byl ikonou Karlových Varů. Vřídelní město navštívil celkem třináctkrát v rozmezí let 1785–1823 a celkově tu tak strávil skoro tři roky svého života. Karlovy Vary a jeho okolí si zamiloval a často se o nich zmiňoval ve svých zápiscích a korespondenci. Nepřímo tak dělal tomuto kraji ve světě propagaci. Také tu v 74 letech vzplanul silným milostným citem k 17leté Ulrice von Levetzow. Když jej odmítla, nikdy už se do Čech nevrátil.

Další články

Zavří­t reklamu