Tento ostrov je vlastně jen obrovská hromada lastur, jeho počátky sahají do 13. století.

Tento ostrov je vlastně jen obrovská hromada lastur, jeho počátky sahají do 13. století. | zdroj: odditycentral.com


V Karibiku se nachází ostrůvek, který je celý z lastur

TÉMATA: ostrovy | karibik

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2019 | 08:51

Conch Island neboli Lasturový ostrov vlastně technicky vzato není ostrov, ale jen obrovská hromada lastur. Ty na tomto místě vršili rybáři po celá staletí, a takhle to dopadlo. Vytvořili z prázdných lastur malý atol.

Ostrov se nachází na východ od Anegady, druhého největšího ostrova na Britských panenských ostrovech. Conch Island je mementem toho, jak intenzivně místní lidé těží plody moře. Současně je i vítanou turistickou atrakcí.

Rybáři, nebo spíše lovci se zde po celá staletí potápěli na dno, kde hledali mlže v těchto ulitách. Mlži, respektive jejich maso, jsou prý skvělá pochoutka, zatímco lastura k ničemu není, a lovci je házeli vždy na toto místo.

Přitom i pro lastury se často našlo využití, dělaly se z nich šperky a brože nebo nejrůznější doplňky. Ale je jich příliš mnoho na to, aby je někdo vykupoval, a lovci je raději zahazovali, než aby řešili jejich případné další použití. Navíc pro ozdobné účely musí být lastura v perfektním stavu, a to zdaleka není každá. Stačí prasklinka, odlomená část nebo nějaká jiná deformace, a pak je jediné vhodné místo pro lasturu Conch Island.

Vědci se dostali k lasturám zespodu ostrova, tedy k těm, které by měly být úplně nejstarší. A zjistili, že pocházejí zhruba ze 13. století. Už v té době byly položeny základy lasturové mohyly. Tehdy ale místní lidé lovili mlže mnohem méně než v tomto století. Dopadlo to samozřejmě tak jako ve spoustě jiných případů. Tvorové se v oblasti stali ohroženými a jsou téměř na vyhynutí, a to v oblasti celého Karibiku.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 04. 2019 | 08:51

Zavří­t reklamu