válkaČeskoslovenskoobjevy

V Kapském městě mají dálnici, která není dokončená už 40 let

V Kapském městě mají dálnici, která není dokončená už 40 let
Zdroj: atlasobscura.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

U nás jsme zvyklí na to, že dálnice se staví velmi dlouho a velmi draze. Přesto jsou země, kde jsou na tom snad ještě hůř. Například v hlavním městě Jihoafrické republiky už 40 let nejsou schopní dokončit jednu část dálnice.

Tomáš Chalupa 23. října 2018

Vše začalo už ve 40. letech minulého století, kdy se v Kapském městě rozhodli postavit celou novou pobřežní čtvrť. Měla obsahovat hotely a obytné budovy, nové nádraží a samozřejmě také spousty obchodů. Jenže urbanisté brzy zjistili, že bude potřeba také postavit dálnici, která by ulevila zvýšené dopravě v oblasti. Mělo jít o dálnici, která bude z velké části umístěná na nadjezdu a povede nad městem.

V 60. letech byly uzavřeny všechny formální náležitosti a mohlo se začít stavět. V roce 1977 už byla část dálnice hotová. Pak, bez jakéhokoliv vysvětlení, se stavební práce zcela zastavily. Nad městem se tyčily mosty, po kterých vedla dálnice do nikam. Končila doslova ve vzduchu. Stavba působila bizarně, protože jednotlivé kusy dálnice na sebe nenavazovaly, nebyly propojené a vypadaly jako nějaké ostrovy v oblacích.

A působí tak dodnes, protože po celých 40 let se s dálnicí neudělalo nic a je ve stavu, v jakém byla v roce 1977. Zatímco místní lidé spekulují o příčinách, úřady mají jednoduchou a jednoznačnou odpověď. Nejsou peníze. Mosty se tak staly domovem pro bezdomovce a lidi na okraji společnosti. V roce 2013 alespoň radní nechali všechny mosty vyčistit a z části udělali součást autobusového nádraží.

Nic se nezměnilo ani v době, kdy v JAR probíhal fotbalový šampionát, pouze na jeden pilíř byla umístěna obří vuvuzela. Bizarní mostní konstrukce se také stala vítanou kulisou filmařů, objevila se v jednom díle seriálu Black Mirror a Faktor strachu. Municipalita si v současnosti pohrává s myšlenkou na dokončení dálnice, a byl už dokonce rozpracován konkrétní projekt. Místní jsou ale skeptičtí a tvrdí, že dálnici už nikdo nikdy nedostaví. Z médií začaly prosakovat informace, že projekt byl dán k ledu, takže se zdá, že budou mít nejspíš i pravdu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu