Vypadají, jako by zemřely před nedávnou dobou. Od dnešní civilizace je ale dělí desítky tisíc let.

Vypadají, jako by zemřely před nedávnou dobou. Od dnešní civilizace je ale dělí desítky tisíc let. | zdroj: theguardian.com


V Kanadě objevili mumifikovaného vlka a soba z doby ledové

TÉMATA: permafrost | globální oteplování | doba ledová | kanada

user-avatar

Simona Knotková

22. 10. 2018 | 09:06

Klimatické změny způsobují tání permafrostu po celé planetě. Mizející věčně zmrzlá půda naposledy odhalila dva pravěké savce. Dokonale zachovaná zvířata byla objevena v kanadském teritoriu Yukon.

Mumifikované štěně vlka a sobí tele objevili těžaři zlata nedaleko Dawson City už v roce 2016. Po vypracování radiokarbonové metody datování nyní archeologové seznámili s celým objevem také veřejnost. Podle jejich výpočtů jsou oba nalezené kusy starší více než padesát tisíc let.

"Podle našich poznatků by se mělo jednat o úplně prvního mumifikovaného vlka, který byl na světě objeven," dodává paleontolog Grant Zazula.

Vlk se dochoval v kompletní podobě s celou hlavou, ocasem, tlapkami a kůží potaženou srstí. Ze soba karibu zbylo alespoň torzo s hlavou a dvěma předními končetinami. Pravěká zvířata byla v dokonalém stavu díky chladnému a suchému klimatu, které v kanadském regionu panuje.

Nyní by měla být podrobena dalším DNA analýzám, které by vědcům mohly přinést například nové informace o vlčí populaci v Yukonu. Badatelé by si chtěli také posvítit na jejich mikrobiom a zjistit, zda jsou v jejich útrobách stále přítomny střevní bakterie.

"Nalezené pozůstatky nám umožňují setkat se skoro tváří v tvář se zvířaty, která jsou desítky tisíc let stará, a stejně vypadají, jako by pocházela z dnešní doby," nechal se o objevu slyšet Thomas Higham, specialista na archeologické datování z Oxfordské univerzity.

user-avatar

Simona Knotková

22. 10. 2018 | 09:06

Zavří­t reklamu