válkaČeskoslovenskoobjevy

V Kanadě objevili mumifikovaného vlka a soba z doby ledové

V Kanadě objevili mumifikovaného vlka a soba z doby ledové
Zdroj: theguardian.com

Klimatické změny způsobují tání permafrostu po celé planetě. Mizející věčně zmrzlá půda naposledy odhalila dva pravěké savce. Dokonale zachovaná zvířata byla objevena v kanadském teritoriu Yukon.

Simona Knotkova 22. října 2018

Mumifikované štěně vlka a sobí tele objevili těžaři zlata nedaleko Dawson City už v roce 2016. Po vypracování radiokarbonové metody datování nyní archeologové seznámili s celým objevem také veřejnost. Podle jejich výpočtů jsou oba nalezené kusy starší více než padesát tisíc let.

„Podle našich poznatků by se mělo jednat o úplně prvního mumifikovaného vlka, který byl na světě objeven,“ dodává paleontolog Grant Zazula.

Vlk se dochoval v kompletní podobě s celou hlavou, ocasem, tlapkami a kůží potaženou srstí. Ze soba karibu zbylo alespoň torzo s hlavou a dvěma předními končetinami. Pravěká zvířata byla v dokonalém stavu díky chladnému a suchému klimatu, které v kanadském regionu panuje.

Nyní by měla být podrobena dalším DNA analýzám, které by vědcům mohly přinést například nové informace o vlčí populaci v Yukonu. Badatelé by si chtěli také posvítit na jejich mikrobiom a zjistit, zda jsou v jejich útrobách stále přítomny střevní bakterie.

„Nalezené pozůstatky nám umožňují setkat se skoro tváří v tvář se zvířaty, která jsou desítky tisíc let stará, a stejně vypadají, jako by pocházela z dnešní doby,“ nechal se o objevu slyšet Thomas Higham, specialista na archeologické datování z Oxfordské univerzity.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu