válkaČeskoslovenskoobjevy

V Kambodži se našly prastaré schody, vedou do nikam

V Kambodži se našly prastaré schody, vedou do nikam
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Mezinárodní tým archeologů nalezl u hory Phnom Kulen schody, které nikam nevedou. Hora je pro mnoho lidí posvátná, nachází se zde několik buddhistických soch a oltářů.

Tomáš Chalupa 7. března 2017

Schody nalezené u této hory mají 550 metrů na délku a byly vytesány do skály. Je na nich několik míst, která zřejmě měla sloužit jako odpočívadla pro ty, kteří se k náročnému výstupu rozhodli. Archeologové zatím nejsou schopni určit stáří schodiště. Ani místní lidé netuší, kdy a proč byly schody vytesány. Přesto to muselo být významné dílo, vytesání takto dlouhého schodiště si vyžádalo množství času i pracovní síly. O to více překvapuje, že schody nevedou nikam, alespoň na první pohled.

„Vyžadovalo to tolik pracovních sil, aby se postavilo něco takového. To nebyl nějaký místní bohatý chlápek. Problém je, že nevíme, kdy byly schody vytesány. Nejsou tu žádné rytiny ani nic jiného,“ říká archeolog Jean-Baptiste Chevance.

Většinová teorie říká, že schody vedly do dávného města Mahendraparvata, khmerské pevnosti z 9. století. Pozemní laserové skenování v oblasti ukázalo, že jsou zde rozsáhlé základy této pevnosti. Vědci doufají, že pokud se teorie potvrdí, bude možné toto místo lépe chránit. Místní naopak doufají, že schodiště přiláká hojné návštěvy turistů.To by ovšem podle vědců památce rozhodně neprospělo.

Další články

Zavří­t reklamu