válkaČeskoslovenskoobjevy

V Kalifornském zálivu objevili fascinující podvodní svět plný podivuhodných útvarů

Pohled na dno Kalifornského zálivu v určitých místech připomíná jinou planetu. Vypadá to tam jako ve sci-fi filmu, jako něco, co na Zemi vůbec nepatří. Oceán nám zase jednou ukázal svou krásu a přivedl nás v úžas.

Tomáš Chalupa 28. června 2019

Vědci ze Schmidtova oceánského institutu prozkoumali oblast se svým vědeckým plavidlem Falkor. A natočili fascinující podmořský svět skládající se z doposud neznámých minerálních struktur, z nichž některé dosahovaly výšky až 25 metrů. Jsou to opravdu nevšední útvary, které připomínají bazény nebo zrcadla.

Tyto podmořské věže slouží jako přístavy života. Vytvářejí také jakési obruby, které pak zase působí dojmem, že jsou naplněny vodou nebo že jde o zrcadlo. Je to dáno také extrémně teplými prameny pod nimi. Věže nebo útvary jsou naplněny minerály, což dává vědcům naději, že zde najdou doposud neznámé druhy živočichů. „Našli jsme tyto věže a každá z nich je obývána nějakým typickým druhem života. Nádherné barvy jen ukazují na širokou biodiverzitu, která na těchto věžích panuje,“ říká dr. Mandy Joyová. „Je to jako jiný svět. Každé ponoření je jako vstup do sci-fi filmu,“ dodává.

Na palubě Falkoru se nyní budou velmi pečlivě analyzovat data a záznamy získané při těchto ponorech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu