válkaČeskoslovenskoobjevy

V Judské poušti našli zachovalá zrna pravěkého ječmene. Jsou 6 tisíc let stará

V Judské poušti našli zachovalá zrna pravěkého ječmene. Jsou 6 tisíc let stará
Zdroj: timesofisrael.com

Tým mezinárodních badatelů zkoumal genom zrnek ječmene, která byla nalezena v jeskyni Joram. Výsledek je dostal až do doby před 6 tisíci lety.

Simona Knotkova 23. března 2017

Zbytky obilniny byly objeveny v oblasti starověké pevnosti Masada na území Judské pouště. Díky suchému podnebí a strmému útesu, poskytujícímu dostatečnou ochranu, se zrna nacházela ve výborném stavu a i přes své stáří vypadala takřka čerstvá.

Po použití radiokarbonové metody byli vědci schopni rozluštit genom, který sahá až do pozdní doby kamenné. Výsledek přizvukuje už dřívějším domněnkám, že ječmen byl domestikován před několika tisíci let právě v Jordánském údolí. Nalezený vzorek je odlišný od volně rostoucích odrůd a naopak se svým genetickým složením blíží moderním kultivovaným typům.

Podle Ehuda Weisse z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli mohla plodina pocházet ze stolové hory vzdálené 20 kilometrů od místa nálezu. Lidé, kteří ječmen do jeskyně přinesli, se možná schovávali před neznámou pohromou.

Studie, na níž se podíleli archeologové, archeobotanikové a genetikové z Izraele, Německa, Velké Británie a Spojených států, vyšla v akademickém deníku Nature Genetics.

Před 6 tisíc let starým ječmenem měla plně zmapovaný genom pouze kukuřice. Přečtení genetické informace ječmene je podle vědců teprve začátkem nové a vzrušující řady objevů.

Další články

Zavří­t reklamu