Rys ostrovid je vzácná, chráněná šelma.

Rys ostrovid je vzácná, chráněná šelma. | zdroj: stanicestop.cz


V Jizerkách se po 200 letech objevil rys ostrovid! Zachytila ho fotopast

TÉMATA: příroda | zvířata | kočkovité šelmy | jizerské hory

user-avatar

Markéta Oderská

22. 01. 2016 | 08:38

V Jizerských horách žije rys ostrovid. Potvrzují to snímky, které nedávno odtajnili ochránci přírody z Hnutí Duha. Jen dva týdny poté, co v horách nainstalovali fotopasti, se podařilo vzácnou šelmu za použití blesku vyfotit. Snímky nejsou příliš kvalitní, ale i tak je poznat, že jde o rysa.

O přítomnosti rysa na české straně hor jsme věděli už delší dobu, ale chyběl důkaz. Pozorovali jsme ho a viděli stopy. Fotka teď naše předpoklady potvrdila,“ uvedl Jiří Hušek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny. „Je to potvrzení, že životní prostředí Jizerek se zlepšilo,“ dodal.

Vzácná kočkovitá šelma byla na severu Čech vyhubena v 18. století, v Jizerských horách je poslední záznam o zastřeleném rysovi dokonce až z roku 1600, kdy byl jeden kus uloven na frýdlantském panství. Nyní se však jak rysi, tak i vlci postupně do Čech vrací. Noční snímek rysa zachycený fotopastí

Zoologové doufají, že portréty kočkovitého predátora budou v severních pohořích přibývat a jedinečné skvrnění na srsti umožní jejich spolehlivou identifikaci. To by pomohlo upřesnit odhady o počtu šelem na severu Čech. Přírodovědci jsou totiž přesvědčeni, že rysů žije v Jizerkách víc. „Mohlo by jich být pět až sedm. Rys je plaché a samotářsky žijící zvíře, takže na fotce těžko bude více než jeden. Každopádně Jizerky by jich tolik spolehlivě uživily,“ je přesvědčen Jiří Hušek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle něj jsou Jizerské hory pro pobyt rysů nejvhodnější, a to i navzdory velkému počtu turistů, kteří sem každoročně míří. Domovem se jim může stát třeba obtížně přístupná skalnatá divočina Jizerskohorských bučin. Rezervace o rozloze téměř 30 čtverečních kilometrů poskytuje dostatek potravy i klidu k životu a rozmnožování nejen rysům, ale i dalším vzácným živočichům.

Další osud rysa bude záviset na postoji lidí; kromě pytláků a myslivců nemá v přírodě žádného nepřítele. On sám pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí. „Nikde na světě není známý případ, že by rys ostrovid napadl člověka,“  ubezpečil Miroslav Kutal z Hnutí Duha. Současný stav rysa v Česku se odhaduje na 100 kusů. Rys ostrovid v zimě

Rys ostrovid
Své jméno dostal díky dokonalému zraku, který mu umožňuje spatřit králíka ze vzdálenosti 300 metrů. Jeho charakteristickým znakem jsou trojúhelníkovité uši s černými chomáčky chlupů na konci a černý konec ocasu. Je největší kočkovitou šelmou Evropy a náleží mezi druhy chráněné Bernskou konvencí. Podle českých zákonů náleží mezi silně ohrožené a chráněné druhy, které nelze lovit. Živí se především srnci, občas i kolouchy nebo laněmi. V přírodě tak plní důležitou funkci: reguluje přemnožené kopytníky a pomáhá tím udržovat přírodní rovnováhu.

 

user-avatar

Markéta Oderská

22. 01. 2016 | 08:38

Zavří­t reklamu