| zdroj: odditycentral.com


V jihokorejské firmě zaměstnávají pouze lidi starší 55 let

TÉMATA: jižní korea | práce | stáří

user-avatar

Simona Knotková

6. 12. 2017 | 08:19

Najít si slušnou práci v pokročilejším věku je někdy skutečným kumštem. Tedy pokud nejste Jihokorejec a neucházíte se o místo ve startupu EverYoung. Jedince ve vyšším věku tam naopak vítají.

Dnešní doba starým lidem bohužel nepřeje. Výjimkou není ani pracovní trh v Jižní Koreji, kde jsou zaměstnanci nuceni odcházet do důchodu už v šedesáti. Nikdo při tom nehledí na skutečné tužby starých lidí a na fakt, že jsou stále schopní pracovat.

Změnit se to pokouší startup EverYoung ze Soulu. Mladá technologická firma byla založena v roce 2013 a při nabírání nových pracovníků má nastavené netradiční podmínky – adepti musí být starší 55 lety. Společnost tak chce dát šanci starším lidem.

"Korea stále rychleji stárne. Věříme proto, že uplatnění starých lidí posílí naši ekonomiku a vdechne život do stárnoucí společnosti. Stejně tak věříme, že zaměstnáním seniorů pomůžeme zlepšit kvalitu jejich života a blahobytu," říká zakladatel Chung Eunsung.

Momentálně pracuje v EverYoung 420 seniorů ve věku od 55 do 83 let. Jejich náplní práce je nejčastěji monitoring. Na platformě Naver, jihokorejské obdobě Google, cenzurují citlivé informace či kontrolují obsah blogů. Pracovníci jsou proškolení ve sféře IT a někteří z nich dokonce učí děti kódovat.

Pracovníci firmy EverYoung

"Snažím se jít s dobou a pořád se učím novým dovednostem. Díky práci se umím pohybovat v IT a každé ráno se těším do zaměstnaní," říká nejmenovaný třiaosmdesátiletý zaměstnanec.

S kladnou odezvou se připojuje i devětapadesátiletá An Kyeong-hwa: "Když moje dvě dcery vyrostly, přišlo mi, že bych neměla jen tak sedět doma. Chtěla jsem udělat něco pro sebe a rozvíjet se." 

Podle Eunsunga pokročilejší věk nijak neovlivňuje pracovní nasazení podřízených a jeho zaměstnanci jsou plni elánu a energie. Oproti mladším ročníkům se také lépe dokáží soustředit na detail a nenechají se snadno rozptýlit.

Jejich směna trvá čtyři hodiny a každých padesát minut mají právo na desetiminutovou přestávku. Během ní si mohou dát svačinu v kantýně či si odpočinout s knihou na gauči v relaxační zóně. Na firemním přístroji si také mohou změřit tlak.

Do útrob EverYoung nahlédněte v přiloženém videu.

user-avatar

Simona Knotková

6. 12. 2017 | 08:19

Zavří­t reklamu