válkaČeskoslovenskoobjevy

V jihoafrických horách byly objeveny biologické částice mimozemského původu

V jihoafrických horách byly objeveny biologické částice mimozemského původu
Zdroj: iflscience.com

V pohoří Makhonjwa na jihu Afriky lze najít vůbec nejstarší kameny a skály na planetě. Vědci našli v těchto horách známky biologického sedimentu starého nejméně 3,3 miliardy let. A tvrdí, že nejspíše pochází z vesmíru.

Tomáš Chalupa 16. srpna 2019

„Je to poprvé, co jsme našli stopy mimozemských prvků v pozemských horninách,“ říká astrobiolog Francis Westall. Před miliardami let byla Země bombardována deštěm meteoritů, které dopadly na její povrch. Zbytky tohoto bombardování se zřejmě dochovaly právě v horách Makhonjwa.

Někteří vědci navíc zastávají názor, že celý pozemský život vznikl právě tak, že jej na Zemi přinesly meteority z jiných světů. Je to odvážná hypotéza, kterou ale může nález těchto prastarých biologických částic podpořit.

Vědci pomocí elektronové paramagnetické rezonance (EPR) objevili nejméně dva různé vzorky biologického materiálu starého 3,3 miliardy let. „Materiál musel na Zemi pršet ve velkém množství,“ domnívá se Westall. Podle něj je ale stále brzy na nějaké unáhlené závěry. Nikdo totiž neví, jakou měly původně tyto biologické vzorky podobu, a už vůbec není jasné, jestli měly nějakou spojitost s evolucí nebo vznikem života na Zemi. Vědci každopádně mají první hmatatelné důkazy, že nějaký biologický materiál se na Zemi z vesmíru v dávné minulosti dostal.

V roce 2011 vědci například zkoumali meteorit Grave Nunataks v Antarktidě, který obsahoval velké množství amoniaku, jehož součástí je i dusík. Ten je důležitý pro vznik života a vědci už tehdy spekulovali, že tento mimozemský náklad mohl přispět k jeho vzniku. Asteroidy, které na Zemi dopadaly, pocházely pravděpodobně z pásu, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Látky obsažené v těchto meteoritech reagovaly s látkami, které se nacházely na Zemi například v kráterech sopky nebo na mořském pobřeží. Tak podle zastánců této teorie vznikaly první organismy. Nález v pohoří Makhonjwa tuto teorii podpořil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu