válkaČeskoslovenskoobjevy

V jezeře Caddo se sklízely perly ve velkém, vládla tam perlová horečka

V jezeře Caddo se sklízely perly ve velkém, vládla tam perlová horečka
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

V roce 1905 se japonský imigrant Sačiko Murata usadil na břehu jezera Caddo ležícího na pomezí Texasu a Louisiany. Jde o největší sladkovodní jezero v Texasu, obrostlé rozsáhlými cypřišovými lesy. Jednoho dne Murata našel v jezeře při rybaření perlu. A tím to vše začalo.

Tomáš Chalupa 16. května 2021

Muratu to nijak nevzrušilo. Občas v nějaké škebli perlu našel, rybářům v oblasti se to stávalo. Ovšem neobvyklé bylo, že za další den našel další. To už byl velký úlovek a Murata si řekl, že když má dvě, mohl by je prodat. Vypravil se do New Yorku a tam mu ve společnosti  Tiffany & Co za perly nabídli 1500 dolarů. Pro představu, běžný farmář si na Středozápadě vydělal 600 dolarů za rok. Jenže informace o tom, že dvě perly pochází z jezera Caddo, se rozkřikla a k jezeru se začaly hrnout stovky hledačů perel. Kolem jezera vypukla doslova perlová horečka.

Thumbnail # 2 000 let starou přírodní mořskou perlu našli australští vědci mezi hromadami lastur! Její hodnota je nevyčíslitelná
Mohlo by Vás zajímat:

2 000 let starou přírodní mořskou perlu našli australští vědci mezi hromadami lastur! Její hodnota je nevyčíslitelná

Kolem jezera rostla stanová městečka. Někteří prospektoři přijeli sami, jiní vzali celé rodiny. Jezero není hluboké, voda tam sahala maximálně po krk, takže jezerem chodili hledači a bosýma nohama hledaly perlorodky. Jiní k tomu používali speciální tyče. Jenže cena za tyto perly zdaleka nebyla taková, jakou údajně dostal Murata. Běžně se vykupovaly přímo na místě za desítky dolarů, vůbec nejdražší perla z jezera Caddo byla prodána za 600 dolarů.

I tak perlová horečka na jezeře Caddo trvala tři roky. Za tu dobu prakticky všichni okolní rybáři pověsili své řemeslo na hřebík a přidali se k zástupům prospektorů. Jak už to tak bývá, zdaleka ne všichni uspěli, mnozí nenašli po celé týdny jedinou perlu a odjížděli zklamaní a bez peněz, jiní vydělali dost na živobytí a jen malá část skutečně zbohatla. V tom měla perlová horečka stejný průběh jako ta zlatá na Klondiku.

Thumbnail # Zlatá horečka v Čechách: Když se doloval štěrk, létaly zlaté plíšky
Mohlo by Vás zajímat:

Zlatá horečka v Čechách: Když se doloval štěrk, létaly zlaté plíšky

Zajímavé je, že kolem jezera nikdy nevznikla skutečná osada. Na jiných místech v Kalifornii, kde lidé hledali zlato, se zakládala nová města, která existují dodnes. U jezera Caddo ale vždy stály jen stany. Hledači zkrátka nebyli příliš organizovaní a na komunitu hledačů perel se nenabalil žádný další byznys, jako tomu bylo v jiných místech. Na druhou stranu si také nikdo nezabíral žádné pozemky nebo části vodní plochy, kdokoliv měl přístup kamkoliv. Lovení perel v menším měřítku pokračovalo až do roku 1913.

Další články

Zavří­t reklamu