válkaČeskoslovenskoobjevy

V Jeruzalémě odkryli nejstarší domy. Je to důkaz, že toto město vzkvétalo už před 7 000 lety!

V Jeruzalémě odkryli nejstarší domy. Je to důkaz, že toto město vzkvétalo už před 7 000 lety!
Zdroj: Daily Mail
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jeruzalém byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších měst světa – svatým místem pro tři světová náboženství, o které sváděla krvavé boje. Teď se však ukazuje, že jeho historie sahá mnohem hlouběji do historie. Při nedávných vykopávkách archeologové objevili pozůstatky dvou obydlí z doby před sedmi tisíci lety. Jde o nejstarší domy, které kdy byly v Jeruzalémě objeveny.

Irena Gruberová 29. února 2016

K nálezu došlo při výstavbě nové silnice v severovýchodní jeruzalémské čtvrti zvané Šu’afat. Archeologové tu odkryli dva domy s kamennou podlahou a zachovalými zdmi. Uvnitř našli keramiku, nástroje z pazourku, kamennou mísu a korálek z karneolu.

Domy byly postaveny přibližně pět tisíc let před naším letopočtem, tedy v takzvané době měděné. To posunuje osídlení Jeruzaléma o dvě tisicíletí nazpátek, dlouho před tím, než se stalo jedním z nejnáboženštějších měst světa. Stavební fáze a známky údržby svědčí o tom, že domy lidem sloužily poměrně dlouho.

„Po dokončení vykopávek v Šu’afat je docela evidentní, že v oblasti Jeruzaléma existovalo v dávných dobách prosperující sídliště,“ řekla šéfka vykopávek Ronit Lupo. „Odkryté domy splňovaly standardy jeruzalémské architektury i o tisíc let později,“ dodala. Podle nálezů pazourkových čepelí, mísy na drcení zrn a dalších nástrojů uvnitř domu lze usuzovat, že v okolí se nalézala bohatá zemědělská krajina, která umožnila rozvoj města. „Tento objev představuje velmi významný přírůstek ve výzkumu města a jeho okolí,“ shrnula archeoložka.

Po zničení Jeruzaléma roku 70 si v této části města Římané vystavěli dvoje bohatě vyzdobené veřejné lázně, kterých užívali hlavně římští vojáci. Ve středověku se v této oblasti usídlili křižáci. Dnes je Šu’afat arabskou čtvrtí, kterou před několika sty lety osídlili Arabové přistěhovalí z Hidžázu. Během první arabsko-izraelské války v roce 1948 se tu odehrávaly těžké boje. Od roku 1954 si zde stavěly vily bohaté křesťanské i muslimské arabské rodiny.

Další články

Zavří­t reklamu