válkaČeskoslovenskoobjevy

V Jeruzalémě byla nalezena zlatá mince s podobiznou císaře Nera

V Jeruzalémě byla nalezena zlatá mince s podobiznou císaře Nera
Zdroj: livescience.com

Archeologové našli při vykopávkách na hoře Sion v Jeruzalémě zlatou minci s vyobrazením římského císaře Nerona. Mince pochází z 60. roku našeho letopočtu, tedy deset let předtím, než Římané Jeruzalém vyplenili.

Tomáš Chalupa 17. září 2016

„Ta mince je zcela mimořádná, protože je to vůbec poprvé, co byla v Jeruzalémě nalezena při vykopávkách mince tohoto typu. Tyto mince se jinak nacházejí jen v soukromých sbírkách a není evidence o tom, kolik jich vlastně existuje,“ řekl archeolog Šimon Gibson. Mince byla nalezená v ruinách kdysi bohaté vilové čtvrti. „Byla to aristokratická čtvrť v Horním Jeruzalémě. Nalezli jsme i neporušené základy panského sídla, mikve a koupelnu,“ uvádí Gibson.

Sídlo bylo objeveno už v roce 2013, ale jeho výzkum postupoval pomalu. Sídlo bylo zničeno společně s celou čtvrtí při plenění a drancování Římany. Mince se zřejmě snažili majitelé sídla ukrýt do země a díky tomu se jednu z nich podařilo najít. Na minci stojí nápis: „NERO CAESAR AVG IMP.“ na druhé straně pak: „EX S C“ a „PONTIF MAX TR P III.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu