válkaČeskoslovenskoobjevy

V Jerichu odhalili úchvatnou mozaiku složenou ze 7 milionů dílků

V Jerichu odhalili úchvatnou mozaiku složenou ze 7 milionů dílků
Zdroj: CNN
+ 4 fotky+ 5 fotek

Sedm milionů mozaikových kamínků, menších než jeden centimetr čtverečný, pokrývá podlahu hlavní haly Hišámova paláce nedaleko města Jericha. Toto mistrovské dílo bylo desítky let ukryto pod vrstvou písku a teprve před nedávnem se na krátký čas odkrylo zrakům veřejnosti. Pro turisty se zpřístupní příští rok.

Yvonne Pokorná 10. prosince 2016

Mozaika byla poprvé objevena v roce 1935 palestinským archeologem Dimitrim Baramkim a jeho britským kolegou Robertem Hamiltonem. Přes osmdesát let však zůstala zakryta vrstvou písku, který ji chránil před erozí.

Minulý měsíc se její krása znovu vynořila na povrch v rámci záchranného projektu, jehož cílem je zpřístupnit mozaiku příští rok turistům.

Mozaika se rozprostírá na ploše téměř 900 metrů čtverečných, a je tak jednou z největších mozaikových podlah na Blízkém východě. Udivuje dokonalými, složitě propracovanými geometrickými a květinovými vzory, vyvedenými v jasně červených a růžových barvách.

Kamenná dlažba pokrývala veřejné lázně v Hišámově paláci. Ten postavili Umajjovci, první dynastie chalífů vládnoucí arabskému chalífátu v letech 660 až 750. Palác zničilo v 8. století zemětřesení.

Dlouhé roky po svém objevu byla tato památka zanedbána jak ze strany jordánské, tak izraelské vlády. Díky Japonci financovaném projektu nyní probíhají práce na její záchranu a zpřístupnění veřejnosti.

Zdroj

Další články

Zavří­t reklamu