válkaČeskoslovenskoobjevy

V Jelením příkopě Němci párali zaživa zajaté Čechy, byl poslední den války

V Jelením příkopě Němci párali zaživa zajaté Čechy, byl poslední den války
Zdroj: blesk.cz

Mír už byl za dveřmi, Pražské povstání se chýlilo ke svému vítěznému konci, když v tom Němci opět předvedli svou neskutečnou a nepochopitelnou brutalitu. V poslední dny války se nerozpakovali vraždit zajatce způsobem, nad kterým tuhne krev v žilách.

Tomáš Chalupa 6. května 2015

Pražské povstání trvalo už pět dní a Němci se stále nehodlali smířit s porážkou. Na povstalce po celé Praze útočili děly, tanky a dokonce i posledními letadly, která jim ještě zbyla. Všichni přitom věděli, že je konec, že kapitulace přijde každou hodinou. Němci chtěli ven z města směrem na západ, ale barikády v ulicích jim bránily. Nacisté hodlali potlačit povstání všemi prostředky, aby měli únikovou cestu volnou. Povstalci se naopak potýkali s nedostatkem jídla a zbraní, přesto se situace pozvolna klonila k jejich vítězství. Jenže 7. května ještě na vítězství nikdo nemyslel, ještě bylo potřeba bojovat.

Němci se uchýlili k brutalitě, která měla zastrašit povstalce a zlomit jejich morálku. Shromažďovali zajatce z řad povstalců, ale i civilisty, aby je mohli exemplárně popravit. K jedné takové akci došlo v Jelením příkopě. Esesmani tu shromáždili 21 zajatých povstalců, většinou mladých mužů. Napřed je bili a nejrůznějšími způsoby mučili, pak je nechali nastoupit na okraj horní rampy před příkopem. Každý dostal kulku do týla. Padali dolů na spodní rampu, a kdo ještě žil, na toho esesáci skočili a bodali do něj bajonetem nebo jej jednoduše ukopali k smrti. Těla pak házeli dolů do příkopu.

Jejich běsnění však podle mnoha svědectví bylo ještě daleko krutější. Ohledání mrtvol odhalilo hrůznou pravdu. Mnohá těla měla rozpáraná břicha, vypíchané oči, probodená ústa, bodné rány na zádech a vyrvané pruhy masa. Nejaktivněji si prý v masakrování zajatců počínala jedna gestapačka a její druh. Všechny hrůzy jim dělali, ještě když tito nebožáci byli naživu. Jejich muka byla nepředstavitelná.

Němci chtěli, aby jejich hrůzy lidé viděli. Vše se dělo před zraky zaměstnanců Hradu a policie, ale i dalších civilistů. K masakrům docházelo i na dalších místech, nacisté mučili a vraždili zajatce také ve škole Na Pražačce, němečtí snajpři se ukrývali v mnoha budovách a sklepích, odkud pálili zejména na sestřičky z Červeného kříže a další ženy. Stříleli i na vyjednavače s bílou vlajkou a hasiče snažící se uhasit hořící domy.

Nic z těchto hrůz nezměnilo výsledek boje. Němci kapitulovali výměnou za volný odchod z města (který ovšem odmítli vojska SS a i několik dní po kapitulaci ještě zákeřně pokračovali v boji). Válka skončila. V bojích o Prahu padlo 1 693 Čechů, i s brutálně zavražděnými civilisty se počet mrtvých pohybuje kolem 3 700. Němců padlo v bojích jen něco kolem 800. Maskary, jako byl ten v Jelením příkopu, patří k nejhorším zvěrstvům, jakých se Němci na Češích za války dopustili, a nesmějí být proto nikdy zapomenuty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu