válkaČeskoslovenskoobjevy

V Japonsku vystavili meč z 12. století, osmdesát let se o něj nikdo nezajímal

V Japonsku vystavili meč z 12. století, osmdesát let se o něj nikdo nezajímal
Zdroj: allthatsinteresting.com

Meč byl v roce 1939 nalezen v jednom podkroví, ale teprve nyní byl kompletně vyčištěn a vystaven jako mimořádný exponát v muzeu svatyně Kasuga.

Tomáš Chalupa 28. února 2018

Původně to vypadalo jako škaredý rezavý meč, který kdosi našel v podkroví svatyně. Nikoho by tehdy nenapadlo, že jde o jednu z nejstarších čepelí v celém Japonsku, o unikátní samurajský ceremoniální meč kohoki.

Teprve letos se zjistilo, jak mimořádný meč to je. Místní představitelé svatyně se rozhodli, že u příležitosti oslav, které se zde konají jednou za dvacet let, nabrousí a vyčistí všechny své meče. Došlo i na tento a k velkému překvapení všech se ukázalo, že zbraň pochází až z 12. století.

Osmdesáticentimetrový kohoki byl speciálním mečem, který se v samurajských rodinách dědil z generace na generaci. Právě se zánikem jednoho samurajského rodu zřejmě meč skončil ve svatyni Kasuga jako dar. K tomu mělo dojít podle expertů někdy ve 14. století. Meč je ale mnohem starší, byl vykován už ve 12. století.

Meč se podařilo dobře identifikovat kvůli jeho nezvyklému zahnutému tvaru čepele. Většina japonských mečů nalezených v chrámech totiž měla rovné čepele. Přestože na čepeli není žádný znak nebo podpis jejího tvůrce, podle expertů je možné, že jej vykoval legendární mečíř Jasucuna. Jeho meče měly podobné znaky jako kohoki.

Společně s mečem kohoki bylo ve svatyni nalezeno dalších dvanáct mečů, ale žádný z nich nebyl ani tak starý, ani tak vzácný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu