válkaČeskoslovenskoobjevy

V Japonsku vás za spaní na pracovišti pochválí. Je to díky zvyku jménem inemuri

V Japonsku vás za spaní na pracovišti pochválí. Je to díky zvyku jménem inemuri
Zdroj: amusingplanet.com

Normálně se za spaní v práci kárá a možná i vyhazuje. Spánek na pracovišti vyvolává pohoršení, chrnění na veřejnosti by zase našinec považoval za zbytečný hazard, neboť se tak vystavuje potenciálním zlodějům. Ale jako vždy je v Japonsku zase všechno úplně jinak.

Marta Šindlauerová 14. dubna 2020

Několikaminutový šlofík za denního světla je v Japonsku považován za věc zcela normální a sociálně přijatelnou, ba můžeme říci, že podporovanou. Dokonce se můžete dočkat i pochvaly a uznání za to, že svědomitě pečujete o své zdraví a chováte se zodpovědně vůči ostatním, protože tím pomáháte zefektivnit japonskou ekonomiku. A pro mnohé zaměstnavatele je to známka vaší píle a pracovitosti, neboť v japonském pojetí je spánkem klimbající hlava signálem, že pracujete hodně, a tudíž jste vyčerpaní. A proto si musíte kapku pospat.

Souvisí to s tím, že Japonsko patří mezi země, kde se spí nejméně na světě. Japonci stráví spánkem pouze šest hodin a to je opravdu málo. Proto je pro tento ostrovní stát natolik typické, že vidíme jeho obyvatele chrnět v hromadné dopravě, v parku, v kavárnách, v obchodních centrech a vůbec všude. Nikomu to nevadí, nikdo nikoho nebudí, neokrádá a většina lidí spáče míjí, jako by to byly hydranty, a ne lidé. A co je vůbec nejlepší – zcela běžně se spí v práci: na stolech, při schůzích, v oddechových místnostech a nejčastěji prostě jen sedě v křesle. Japonština má pro tento jev speciální slovo inemuri, což je v překladu něco jako „být přítomen, ačkoli v spánku“.

Ovšem pozor, všechno má své meze. Inemuri má svá pravidla a ta se vztahují hlavně na inemuri v pracovní sféře. Tak například zelenáčům se upadání do říše snění kategoricky zakazuje, je to výsada spíše těch zkušenějších. Největší práva mají matadoři ve věku 50+, kteří mohou spát kdy a jak chtějí, bez jakýchkoli zábran. Při pracovním inemuri je nejdůležitější zůstat připravený reagovat či se do něčeho zapojit, pokud to bude potřeba.

I v Evropě se můžeme setkat s různými formami inemuri. Ve Španělsku je to třeba ona slavná siesta, kdy celé Španělsko upadá do snivého relaxu; své o tom ví i Itálie se svým riposo, tedy poobědovým odpočinkem trvajícím i tři hodiny. Proslavené svými četnými přestávkami během práce je také Řecko. Blahodárný vliv spánku uznávají rovněž ve velkých společnostech typu Google, Apple nebo Nike.

Další články

Zavří­t reklamu