Actroidi jsou na recepci, jako pokojová služba nebo poslíčci. Živý personál v hotelu není.

Actroidi jsou na recepci, jako pokojová služba nebo poslíčci. Živý personál v hotelu není. | zdroj: cnn.com


V Japonsku otevřeli hotel, kde vás obslouží jen samí roboti

TÉMATA: roboti | hotely | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 02. 2015 | 07:15

V technologickém a zábavním resortu Huis Ten Bosch v Nagasaki otevřeli v létě hotel Henn-na. Za 60 dolarů můžete strávit noc ve zřejmě nejmodernějším hotelovém zařízení na světě. Provozují ho samí roboti a rozhodně to nejsou nějaké plechovky. Jsou to actroidi, kteří se velmi podobají lidem.

Dveře do pokojů mají detektor obličeje. Odemknou se tedy pouze, pokud rozpoznají obličej hotelového hosta. V pokoji jsou také čidla detekující tělesnou teplotu a podle toho nastaví topení. Hlavní atrakcí je ale personál hotelu. Ten tvoří deset humanoidních robotů, tzv. actroidů (spojení slov actor – herec a android). Jsou to nejvíce lidem podobné stroje na světě.

Tito roboti jsou totiž schopni velmi věrně imitovat lidské chování. Mrkají, dýchají a především reagují na řeč lidského těla a tón hlasu. Hotelová recepční hovoří japonsky, čínsky, korejsky a anglicky. Další roboti vám odnesou zavazadla, doplní pokojový bar nebo uklidí. Hotel se 72 pokoji je otevřen od loňského července a na nezájem zákazníků si rozhodně nemůže stěžovat.

Majitelé si svůj robotický hotel nemohou vynachválit, provozní náklady jim prý významně klesly a naopak se zvýšila efektivita práce. „Máme nejefektivnější hotel na světě. V budoucnosti bychom byli rádi, pokud by 90 procent našich hotelových služeb bylo prováděno roboty,“ řekl ředitel sítě hotelů Henn-na Hideo Sawada. Hotelový řetězec má jako svůj slogan Závazek k evoluci. Zdá se, že se jím hodlají řídit do puntíku. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 02. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu