válkaČeskoslovenskoobjevy

V Japonsku je vlaková stanice postavená kolem 700 let starého stromu, prý za tím byl strach

Stanice Kajašima v prefektuře Osaka v Japonsku je jedna z nejoriginálnějších vlakových zastávek. Je totiž postavená kolem stromu, jehož stáří je 700 let. Tento kafrovník je dobře známý po celém Japonsku, říká se mu Velký strom Kusu.

Tomáš Chalupa 20. února 2017

Kafrovník stál v roce 1910 vedle nově otevřené vlakové stanice. Tehdy nic nenasvědčovalo tomu, že se jednou stane součástí zastávky. Lidé čekající na vlak si mohli v jeho stínu odpočinout. Tento stav trval 60 let, ovšem za tu dobu populace Japonska výrazně vzrostla. Stará stanice nestačila, a tak byly v roce 1972 vypracovány plány na stavbu nové budovy. Ty počítaly s tím, že se kafrovník pokácí.

Jenže místní obyvatelé byli proti. Za tu dobu si ke stromu vytvořili citové pouto, říkalo se, že je to také přírodní oltář s mystickými vlastnostmi. Když se zpráva o záměru pokácet strom rozkřikla, začaly se objevovat zprávy o tom, že v korunách stromu byl viděn bílý had, že ze stromu stoupá podivný kouř a dělník, který do stromu zasekl sekeru, prý další den těžce onemocněl.

V podání amerických novinářů, kteří se o případ zajimali, dokonce celá věc nabyla až hororových rozměrů. Strom prý nebyl ušetřen z nějaké lásky k zeleni, protože takto prý Japonci neuvažují. Jejich motivem byl strach z kletby. Kdykoliv se někdo pokusil strom pokácet, brzy zemřel. Prý se to stalo dvěma lidem. Nakonec všichni došli k závěru, že ve stromu sídlí zlý duch, a nenašel se nikdo, kdo by chtěl strom za takových okolností pokácet. Místo toho se stanice postavila kolem kafrovníku.

I při dalších modernizacích budovy už bylo se stromem počítáno a stal se nedílnou součástí stanice. Ta se tak stala po celém Japonsku známá a nikoho už by dnes ani nenapadlo, že by se strom měl kácet. I těmito cestami se někdy příroda dokáže zachránit.

Další články

Zavří­t reklamu